Nowy ranking turystyki weekendowej. Warszawa poza podium

0
1206
Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia opublikował niedawno ranking turystyki weekendowej polskich miast. Najwyżej w zestawieniu znalazły się największe aglomeracje oraz dość niespodziewanie Toruń.

Na podstawie przeprowadzonych badań Instytut stworzył ranking i wysnuł wnioski na temat turystyki weekendowej w Polsce. Wynika z nich, że najbardziej atrakcyjnym kierunkiem jest Trójmiasto, cenione za ofertę imprez oraz atrakcji dla najmłodszych. Pozostałe konkluzje:

– w Polsce liczą się tylko największe miasta;

– zdaniem badanych żadne miasto spoza pierwszej piątki nie wyróżnia się niczym szczególnym;

– o pozycji miasta w rankingu nie decyduje wysokość kwoty wydanej przez miasto na jego promocję;

– Poznań, Łódź oraz Katowice nie wyróżniają się i nie posiadają żadnych cech charakterystycznych względem innych dużych miast;

– najważniejsze czynniki wpływające na postrzeganie miasta jako atrakcyjnego to: zabytki, oferta skierowana do dzieci oraz oferta imprez.

Pod względem atrakcyjności zabytków, w rankingu wyróżnia się przede wszystkim Kraków, a silną pozycję mają też Wrocław i Trójmiasto. W gastronomii liderem również jest stolica Małopolski, a kolejno Trójmiasto i Warszawa. W ofercie sportowej przoduje natomiast stolica, głównie za sprawą Stadionu Narodowego.

Głównymi przyczynami weekendowych wyjazdów jest przede wszystkim chęć odkrywania nowych miejsc, zaznania spokoju, możliwość spędzenia czasu z dziećmi, zwiedzania zabytków, wypoczynku nad wodą, rozwój zainteresowań, aktywność fizyczna, kultura regionalna oraz udział w wydarzeniach kulturalnych.

Oto dziesięć najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast według rankingu ARC Rynek i Opinia:

1. Trójmiasto
2. Kraków
3. Wrocław
4. Warszawa
5. Toruń
6. Poznań
7. Szczecin
8. Katowice
9. Bydgoszcz
10. Łódź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.