Nowe rozporządzenie. Nowe limity i wątpliwości dotyczące Sylwestra

0
1421

Wczoraj po południu opublikowano nowe rozporządzenie wprowadzające w życie nowe limity i ograniczenia związane z epidemią. Ponownie dokument opublikowano dosłownie na kilka godzin przed wejściem przepisów w życie. Oto najważniejsze zmiany.

Od 15 grudnia zostaną zaostrzone limity osób:

restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19). Niestety nadal nie wprowadzono przepisów, które umożliwiałyby przedsiębiorcom weryfikację osób zaszczepionych.

kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19). Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19). Niestety tego zapisu nie ma w opublikowanym rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało jednak, że ten zapis pojawi się w nowelizacji.

Obowiązkowe testy na koronawirusa
Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

D2021000231101

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.