Analiza specjalistów Interhome na temat trendów w podróży

0
544

W ubiegłym roku najczęściej wpisywane w wyszukiwarkach hasła dotyczyły wakacji w Grecji, Chorwacji oraz we Włoszech. Te destynacje od dawna są ulubionymi kierunkami Polaków, ale tym, co zaskakuje, jest fakt, że wakacje w Albanii były równie popularne jak te we Włoszech.

Specjaliści z firmy Interhome, zajmującej się wynajmem domów wakacyjnych, przeprowadzili dokładną analizę na podstawie danych z wyszukiwania kierunków wakacyjnych w Europie wśród Polaków. Pełną analizę, w tym statystyki dla poszczególnych województw, można znaleźć na interaktywnej mapie.

Grecja i Chorwacja nadal przyciągają tłumy

Grecja, z miesięcznym średnim wolumenem wyszukiwania 6600 zapytań, wciąż przyciąga tłumy polskich turystów, mimo że jej popularność spadła o 19% w stosunku do poprzedniego roku. Natomiast Chorwacja z liczbą 4400 zapytań utrzymuje stabilną pozycję. Miejsce trzecie zajmują ex aequo Włochy i Albania: 2900 zapytań i duży wzrost liczby zapytań (Albania 86%, Włochy 50%). W pierwszej piątce znalazły się mające tyle samo zapytań Hiszpania, Cypr i Bułgaria (2400), które odnotowują średnio 20% wzrost zainteresowania w porównaniu do ubiegłego roku a czołówkę zamyka Malta z liczbą 1900 zapytań i 26% wzrostem zainteresowania.

Nowe kierunki na horyzoncie

Nie da się zaprzeczyć, wzrost zapytań o 86% świadczy o poszukiwaniu nowych kierunków w turystyceTaki wzrost odnotowała w 2022 roku fraza „wakacje Albania”, którą to w 2022 Polacy wyszukiwali średnio 1559 razy miesięcznie a w 2023 liczba ta wzrosła do 2900 zapytań. To dowód na to, że polscy turyści chętniej zaczynają eksplorować mniej znane destynacje i szukać ucieczki od komercyjnej turystyki. Warto też podkreślić, że Albania odnotowuje wzrost zainteresowania absolutnie w każdym polskim województwie.

Czarnogóra nową Chorwacją?

Średnio 1600 zapytań miesięcznie i prawie 50% wzrost zainteresowania w porównaniu z zeszłym rokiem świadczy i tym, że Czarnogóra to kolejny wakacyjny kierunek, w którym będzie można liczyć się z większą liczbą turystów w Polski. Co jest powodem takich wyborów? Podobnie jak Albania Czarnogóra należy do krajów, w których turystyka dopiero się rozwija i nie wszystko jest tutaj tak „europejskie” jak na przykład w popularnej Chorwacji. Wiele osób ceni sobie właśnie taki rodzaj podróżowania: bez tłumu turystów i popularnych sieciowych restauracji. Ponadto wielu turystów obawiało się , że wejście Chorwacji do strefy euro wpłynie na wzrost cen usług turystycznych. To skłoniło ich do poszukiwania tańszych alternatyw.

Portugalia też na topie

Średnia miesięczna liczba wyszukiwań 880 i 81% wzrost zainteresowania wakacjami w Portugalii to kolejna ciekawostka tego raportu. Wyjaśnienia takiego trendu należy doszukiwać się zapewne w dobrej siatce połączeń do tego kraju oraz, tak jak w przypadku Albanii czy Czarnogóry, w chęci eksplorowania nowych miejsc i regionów. Portugalia, a zwłaszcza słynąca z łagodnego klimatu Madera cieszy się od jakiegoś czasu sporym zainteresowaniem osób, które szukają wakacji poza wysokim sezonem turystycznym. Jest też coraz więcej miłośników spędzania zimy na Maderze.

*Metodologia:
Analiza została przeprowadzona 12 września 2023 roku przy użyciu narzędzia analitycznego Google Ads „Keyword Planner”. Wykorzystano informacje na temat wolumenu wyszukiwań dla słowa kluczowego „wakacje + kraj”. Dane zawierają również zmianę rok do roku  w okresie od sierpnia 2022 r. do lipca 2023 r. Badanie przeprowadzono pod kątem trendów wyszukiwania w Polsce, a także trendów w każdym województwie Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.