Nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku VAT w turystyce

0
901
W środę 19 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał finalny wyrok w sprawie C-422/17, będącej częścią sporu rozpoczętego przed ponad dwoma laty. Na jego podstawie biura turystyczne będą musiały szacować już w momencie otrzymania zaliczki, jakiej wielkości podatek od całej imprezy będą zobligowane odprowadzić.

Przedsiębiorstwa świadczące usługi podróżnicze rozliczają podatek VAT za pomocą faktury ’VAT marża’. W myśl procedury płatnik zobowiązany jest do odprowadzenia podatku od różnicy między kwotą sprzedawanej imprezy nabywcom, a tym, co sam musi wnieść jako opłaty transportu, noclegów itp. Tym sposobem stawiany jest w korzystnej pozycji, płacąc do Urzędu Skarbowego mniejszą należność.

Już od dwóch lat toczy się batalia między szefem Krajowej Administracji Skarbowej a biurem podróży Skarpa Travel sp. z o.o. w Krakowie. Zdaniem państwowego organu touroperatorzy zobowiązani są do rozliczenia podatku już w momencie otrzymania zaliczki, na podstawie marży obliczonej w oparciu o prognozowane koszty świadczenia turystycznego. Po drugiej stronie sporu stoi Skarpa Travel Sp. z o.o., która starała się udowodnić, że biura podróży nie są w stanie w stu procentach określić finalnej wyceny całej imprezy. Jako główny argument krakowska spółka podała labilność rynku turystycznego i cen w nim występujących, które mogą ulec zmianie z dnia na dzień. Wojewódzkie Sądy Administracyjne w kilku przypadkach, a także Naczelny Sąd Administracyjny w jednym, przyznawały rację biurom podróży zaznaczając, że przyjęte zmiany naruszałyby art. 217 Konstytucji RP przyjmując, że oszacowana marża jest faktyczną. NSA w lipcu ubiegłego roku zdecydował się jednak na przekazanie sprawy do TSUE w trybie prejudycjalnym (rozstrzygającym), co zaowocowało przytoczonymi wyżej zmianami w prawie podatkowym.

Z pełną treścią wyroku można zapoznać się na stronie InfoCuria – Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.