Nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku VAT w turystyce

0
238
W środę 19 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał finalny wyrok w sprawie C-422/17, będącej częścią sporu rozpoczętego przed ponad dwoma laty. Na jego podstawie biura turystyczne będą musiały szacować już w momencie otrzymania zaliczki, jakiej wielkości podatek od całej imprezy będą zobligowane odprowadzić.

Przedsiębiorstwa świadczące usługi podróżnicze rozliczają podatek VAT za pomocą faktury ’VAT marża’. W myśl procedury płatnik zobowiązany jest do odprowadzenia podatku od różnicy między kwotą sprzedawanej imprezy nabywcom, a tym, co sam musi wnieść jako opłaty transportu, noclegów itp. Tym sposobem stawiany jest w korzystnej pozycji, płacąc do Urzędu Skarbowego mniejszą należność.

Reklama

Już od dwóch lat toczy się batalia między szefem Krajowej Administracji Skarbowej a biurem podróży Skarpa Travel sp. z o.o. w Krakowie. Zdaniem państwowego organu touroperatorzy zobowiązani są do rozliczenia podatku już w momencie otrzymania zaliczki, na podstawie marży obliczonej w oparciu o prognozowane koszty świadczenia turystycznego. Po drugiej stronie sporu stoi Skarpa Travel Sp. z o.o., która starała się udowodnić, że biura podróży nie są w stanie w stu procentach określić finalnej wyceny całej imprezy. Jako główny argument krakowska spółka podała labilność rynku turystycznego i cen w nim występujących, które mogą ulec zmianie z dnia na dzień. Wojewódzkie Sądy Administracyjne w kilku przypadkach, a także Naczelny Sąd Administracyjny w jednym, przyznawały rację biurom podróży zaznaczając, że przyjęte zmiany naruszałyby art. 217 Konstytucji RP przyjmując, że oszacowana marża jest faktyczną. NSA w lipcu ubiegłego roku zdecydował się jednak na przekazanie sprawy do TSUE w trybie prejudycjalnym (rozstrzygającym), co zaowocowało przytoczonymi wyżej zmianami w prawie podatkowym.

Z pełną treścią wyroku można zapoznać się na stronie InfoCuria – Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.