Norweska inwestycja hotelowa na dawnym terenie Centrum u Michalika

0
1020
Skandynawskie przedsiębiorstwo działające w sektorze nieruchomości otworzyło już nad Wisłą niejeden hotel (m.in. Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Poznań), ale w stolicy województwa śląskiego będzie to premierowy obiekt pod szyldem Puro. Firma Millenium Rondo – poprzedni właściciel placu w centrum Katowic – miała w planach postawić w tym miejscu biurowiec, jednak wycofała się z tego pomysłu.

Teren o powierzchni 3,5 tys. m2, na którym ma powstać nowy obiekt, został zakupiony już w listopadzie ubiegłego roku przez spółkę Genfer Hotel Invest IV, należącą do norweskiej grupy kapitałowej Puro Hotell Holding AS. Jeden z obszarów pod inwestycję to teren przy al. Korfantego, naprzeciwko Superjednostki i niedaleko ronda im. gen. Jerzego Ziętka, a drugi – działki przy rynku. Posesja ta była niegdyś siedzibą pałacu ślubów i kultowego Centrum u Michalika.

Pod koniec października 2018 rozpoczęły się dyskusje na temat zagospodarowania tej atrakcyjnej powierzchni. Do 6 listopada projekt był oddany do wglądu, a do 20 listopada można przedstawiać ewentualne uwagi. Wniosek w tej sprawie złożyła spółka Śląskie Kamienice, która postuluje o modyfikacje w planach projektu ze względu na gmach po banku ING, który stoi na działkach obok rynku.

„Postulaty spółek dotyczyły: zmiany ustaleń dotyczących wysokości zabudowy dla terenu zabudowy usługowo-mieszkaniowej […], modyfikacji ustaleń dotyczących zasad rozmieszczenia i udziału poszczególnych funkcji wewnątrz budynków, korekty ustaleń dotyczących wymaganej minimalnej ilości miejsc postojowych oraz zasad realizacji i obsługi podziemnych miejsc postojowych” – czytamy w uzasadnieniu uchwały o zmianie planu zagospodarowania dla alei Korfantego.

Aktualny plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy al. Korfantego; źródło: UM Katowice

Zdarzeniem zainteresowała się również spółka hotelarska, która złożyła wniosek o dopuszczenie wyższej zabudowy. Definitywnie został on odrzucony, przy czym maksymalna wysokość konstrukcji dla działki po „Michaliku” to 50 metrów, zaś dla działki po placu ślubnym aż 55 metrów.

Projekt architektoniczny nowego hotelu przygotowała pracownia JEMS Architekci. Aranżacja wnętrz będzie utrzymana w eleganckim i minimalistycznym designie charakterystycznym dla Skandynawii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.