„Niewidzialna” choroba, z którą może się zmagać co 10 kobieta pracująca w turystyce

0
1943
Fot.: Dagmara Górecka Basińska

Zakwaterowanie i gastronomia to jedne z najbardziej sfeminizowanych gałęzi gospodarki. Na podstawie danych GUS w naszej branży prawie 70 % miejsc pracy zajmują kobiety. Plasujemy się na 3 miejscu zaraz po Opiece zdrowotnej i pomocy społecznej oraz Edukacji.

Jakby nie było gastronomia i hotelarstwo kręcą się wokół kobiet. Każdy z nas stawia na wysoką jakość usług, idealną obsługę naszych gości i nowoczesne wyposażenie. Prześcigamy się w pomysłach jak zadowolić turystów aby wspominali nas miło a co najważniejsze wrócili do nas.

A jak wyglądają warunki pracy naszych pracownic? Jak o nie dbamy? Chciałabym wam dzisiaj zwróci uwagę na aspekt zdrowia i świadomości zatrudnianych przez nas kobiet. Czy zdajecie sobie sprawę, że co 10 Polka choruje na endometriozę?

Jestem jedną z nich. Od 3 lat tworząc bloga EndoMama i konta w mediach społecznościowych wspieram, edukuję i uświadamiam kobiety z całej Polski o tej „niewidzialnej” chorobie. Endometrioza to przewlekła choroba hormonalno – immunologiczna, która wiąże się przede wszystkim z ogromnym bólem. Charakteryzuje się obecnością tkanki podobnej do endometrium w innych miejscach, niż jama macicy. Lokalizacja ognisk endometriozy może być różna. Najczęściej to jajniki, jama otrzewna, moczowodody, jelita czy ścian pęcherza, ale można ją znaleźć również w bardziej odległych miejscach, jak wątroba, żołądek czy w skrajnych przypadkach – płuca lub mózg.

Nieleczona endometrioza może być także przyczyną bezpłodności. Choroba ta wpływa znacząco na zdolność do pracy i nauki, zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne. Największym naszym problem jest brak dostępności do specjalistycznej diagnostyki. Jak na początku wspomniałam choroba ta jest niewidzialna dla większości lekarzy, którzy jej nie widzą ani na obrazowaniu USG ani rezonansie. Dlatego każda z kobiet powinna być diagnozowana w specjalistycznych centrach medycznych. I tu pojawia się kolejny problem bo kobiety chorujące na endometriozę są „niewidzialne” dla NFZ. Wysokie koszty specjalistycznego leczenia to kolejna bolączka z którą się zmagamy.

Jako hotelarka i endokobieta chciałam Was uwrażliwić na tą chorobę. Marzec jest miesiącem świadomości o endometriozie. Może w waszym zespole są kobiety, które potrzebują właśnie odpowiedniego wsparcia w diagnostyce.

Bycie EndoMamą to moja misja, którą udało mi się połączyć z moją pasją czyli pracą w turystyce. Co roku w listopadzie tworzę warsztaty dla endokobiet w obiekcie Szerokie Wody w Ustce staram się pokazywać im właściwą ścieżkę.

Ty też możesz wskazać odpowiednią ścieżkę zdrowia swoim pracownicom – pokaż im ten artykuł albo pokieruj je do mnie. Zależy mi na tym, aby branża w której pracuję była świadoma „niewidzialnej” choroby.

Autorka:

Dagmara Górecka Basińska
EndoMama , dyrektor
Szerokie Wody Sea&Sand

Edukatorka kobiet szukających pomocy w diagnostyce i leczeniu endometriozy. Wsparcie, Zrozumienie i Motywacja – to moje przewodnie hasła, które pomagają w oswojeniu naszej choroby. W roku 2022 wzięłam udział w reportażu dla Dzień Dobry TVN oraz odebrałam nagrodę Ustczanki Roku 2021.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.