Mieszkańcy gminy Baranów zgodni w sprawie CPK

0
1343
W niedzielnym referendum na temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego mieszkańcy gminy Baranów wypowiedzieli się bardzo jednoznacznie. Frekwencja na poziomie 47% oznacza, że głosowanie jest ważne, ale nie wiążące.

Aż 82,8% uczestników referendum zadeklarowało, że nie chce budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów. Takie stanowisko przedstawiło 1932 mieszkańców na 4120 uprawnionych do głosowania. Wśród argumentów najczęściej przewijała się kwestia odszkodowań za posiadane grunty oraz brak możliwości prowadzenia działalności rolniczej w pobliżu węzła transportowego, gdzie występują żyzne ziemie.

„Nie jesteśmy zaskoczeni wynikami referendum w gminie Baranów i z pokorą do nich podchodzimy. Zdajemy sobie sprawę z poziomu emocji wśród mieszkańców” – powiedział Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK, cytowany przez „Business Insider”.

Mieszkańcy gminy położonej w powiecie grodziskim zostali również zapytani o to, czy przepisy specustawy są dla nich korzystne. W tym przypadku głosujący również byli niemal jednomyślni – blisko 94% uznało je za niekorzystne.

Choć Wild zapowiada, że rząd weźmie pod uwagę zdanie lokalnej społeczności, to wydaje się mało prawdopodobne, aby realizacja inwestycji „Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej” została przez to wstrzymana.

Źródło: Puls Biznesu

CPK pod względem powierzchni ma być aż pięciokrotnie większy od stołecznego Lotniska Chopina (łącznie 3000 ha), dzięki czemu będzie w stanie obsłużyć nawet 100 mln pasażerów w skali roku. O losach warszawskiego portu na Okęciu pisaliśmy już w poprzednim artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.