Co dalej z hotelowymi voucherami? NSA zgłasza wątpliwości

0
117
Dyrektywa bonowa, jaką zamierza wprowadzić polski rząd, może sprawić, że popularne dotychczas vouchery pobytowe zostaną opodatkowane już w chwili ich wydania, a tym samym będą stopniowo wycofywane z użytku.

Najwyższy Sąd Administracyjny wystosował do Trybunału Sprawiedliwości pytanie prejudycjalne odnośnie art. 88 ust. p1 pkt4 ustawy o podatku od towarów i usług. Urząd Skarbowy powołuje się na klauzulę stand still, pozwalającą krajom członkowskim na utrzymanie ograniczeń w odliczaniu podatku VAT, jakie obowiązywały w momencie przystępowania do wspólnoty. NSA zgłasza wątpliwości, czy owa klauzula nie została przed dziesięcioma laty naruszona, kiedy to nowelizacja ustawy uniemożliwiła części podatników prowadzących przedsiębiorstwa w sektorze turystycznym prawo do odliczeń podatkowych.

Równolegle procedowana jest nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, wdrażająca tzw. dyrektywę bonową. Co to oznacza w praktyce dla hotelarzy? Nowe przepisy nakładają m.in. obowiązek rozliczenia podatku VAT już z chwilą przekazania bonu jednoznacznego przeznaczenia, a nie w momencie jego realizacji.

Reklama

Wobec proponowanych przepisów przyszłość voucherów stanęła zatem pod dużym znakiem zapytania. Teraz wszystko w rękach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Z postanowieniem Najwyższego Sądu Administracyjnego można zapoznać się na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F54D33AA04.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.