Lighting designer – zawód interdyscyplinarny

0
1112
Mogłoby się wydawać, że oświetlenie nie odgrywa ważnej roli w życiu codziennym, a jest zupełnie odwrotnie. Rozmieszczenie światła w pomieszczeniach wpływa na nastrój, motywację, a idealnie dobrane może zdziałać cuda. Dlatego coraz częściej architekci decydują się zasięgnąć pomocy projektantów systemów oświetleniowych.

Lighting desing, to multidyscyplinarny obszar projektowania oświetlenia sztucznego, który związany jest z techniką, estetyką, kreacją, a nawet sztuką. Spełnia założenia funkcjonalne, a jednocześnie zapewnia walory estetyczne. Projektowanie oświetlenia jest powiązane zarówno z architekturą, urbanistyką, jak i widowiskiem artystycznym np. w teatrze, telewizji, na scenie muzycznej.

Lighting designerzy są prawą ręką architektów. Za pomocą światła mogą podkreślić walory budynku z zewnątrz, tak aby wyglądał ciekawie w nocy oraz w środku, podkreślając najważniejsze elementy wnętrza.

„Jeśli chodzi o sztuki widowiskowe, projektant oświetlenia jest bardzo istotny w procesie twórczym, ponieważ światło jest doskonałym narzędziem wspierającym opowiadanie historii, a jednocześnie elementem kreującym określony nastrój i wspierającym reżysera oraz scenografa” – mówi Radosław Zacheja, prezes zarządu firmy Bright Lights.

Jak dodaje, świadome projektowanie oświetlenia jest bardzo ważne. W domu, gdzie wspiera nas przy codziennych obowiązkach, w sklepie zwracając naszą uwagę na dane produkty. W biurze wpływa na motywację i samopoczucie pracowników, co poprawia ich wydajność. Światło odgrywa ważną rolę również w gastronomii tworząc klimat i miłą atmosferę, podobnie jak w hotelach.

„Projektowanie oświetlenia to obszar bardzo szeroki, powiązany z psychologią, socjologią i medycyną, dlatego też osoba wykonująca tego typu zawód musi umieć współpracować z innymi specjalistami i nie ograniczać się do jednej branży” – mówi Radosław Zacheja.

Praca z oświetleniem staje się coraz bardziej nowoczesna oparta o systemy mechatroniczne. Dlatego tak ważne jest, aby projektował je specjalista, który ma nie tylko wiedzę na temat sprzętu i oświetlenia, a także zmysł artystyczny i poczucie estetyki.

„Kolejnym trendem jest Human Centric Lighting, które głosi, że światło nie służy wyłącznie celom użytkowym, czyli orientacji wzrokowej. Określone długości fal, wchodzące w skład promieniowania widzialnego wpływają także na procesy życiowe – fizjologiczne człowieka. Nasz rytm dobowy i samopoczucie związane są ściśle z oświetleniem naturalnym i sztucznym, może wspierać nasze życie lub mu przeszkadzać, co czyni właściwe zaprojektowanie takich rozwiązań szczególnie istotnym” – mówi prezes zarządu Bright Lights.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.