IGHP w obronie hotelarzy przed podatkiem minimalnym

0
138

Podatek minimalny od przychodów z budynków uderzy w branżę hotelarską. Konfederacja Lewiatan wraz z Izbą Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego są przeciwne interpretacji KIS, w której podatek minimalny ma obciążać hotelarzy, gdyż jest to niezgodne z intencją ustawy. Obie organizacje w piśmie do Ministra Finansów podkreślają, że nie można gościa hotelowego stawiać na równi z najemcą – usługa noclegowa to nie dzierżawa powierzchni, a opłata za nocleg to nie czynsz.

W naszych zastrzeżeniach zwracamy uwagę, że nie możemy definiować hotelu jako budynku na wynajem. Taka sytuacja jest dla nas absurdalna. Przecież hotel to obiekt, który oferuje kompleksowe usługi wypoczynkowo-rekreacyjne. Nasi goście nie są najemcami powierzchni pokoju, nie dokonują w nim drobnych napraw eksploatacyjnych, nie wymieniają przepalonej żarówki, tylko korzystają z szeroko pojętej usługi hotelowej, w tym z basenu, sauny, restauracji, recepcji itp. Mamy nadzieję, że nasze argumenty przekonają Ministerstwo Finansów do zmiany stanowiska i uchylenia niekorzystnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – mówi Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelastwa Polskiego.

Według Ministerstwa Finansów, wprowadzony w 2018 roku podatek od przychodów z budynków, tzw. podatek minimalny miał na celu przeciwdziałanie agresywnej optymalizacji podatkowej stosowanej przez międzynarodowe firmy inwestujące w Polsce w rynek nieruchomości komercyjnych. Pierwotnie nowy podatek dotyczył przychodów z tytułu własności środka trwałego położonego na terytorium Polski, sklasyfikowanego jako centrum handlowe, dom towarowy, samodzielny sklep i butik, pozostały budynek handlowo-usługowy oraz budynek biurowy, którego wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Wysokość podatku wynosi 0,035% podstawy opodatkowania, czyli kwoty stanowiącej wartość budynku pomniejszonej o 10 mln zł.

Reklama

Po uwzględnieniu zastrzeżeń Komisji Europejskiej w 2019 r. podatek minimalny został zmodyfikowany i objął wszystkie nieruchomości – budynki podatnika, które są oddane w najem lub dzierżawę. Wątpliwości nie budził zakres przedmiotowy podatku minimalnego, gdyż z przepisu bezsprzecznie wynika, że opodatkowaniu podlegają budynki oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze (leasing).

Jednak w kwietniu br. Minister Finansów w odpowiedzi na interpretację poselską i Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej stwierdzili, że udostępnienie budynku hotelowego lub innego o podobnym charakterze, w ramach świadczonej usługi hotelarskiej, noclegowej lub krótkotrwałego zakwaterowania, wypełnia warunki, o których mowa w przepisach o minimalnym podatku, odnoszące się do oddania w całości lub części budynku do używania, a tym samym podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Przyjęcie rozszerzającej interpretacji przepisów prawa podatkowego, niezgodnej z brzmieniem oraz celem ustawy podatkowej jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie zasad demokratycznego państwa prawa wyrażonej w art. 2 Konstytucji RP. Przedmiot opodatkowania zostaje określony w interpretacji Ministra Finansów, a nie wynika z ustawy, gdyż usługa hotelowa związana z pokojem hotelowym nie stanowi środka trwałego będącego budynkiem – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, podatek dochodowy od przychodu ze środka trwałego dotyczy budynku, który został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze. Interpretowanie umów hotelowych jako umów najmu, dzierżawy lub innych podobnych do umów najmu jest nieuprawnione.

Przyjęta interpretacja Dyrektora KIS i w odpowiedzi na interpelację poselską Ministra Finansów będzie oznaczać, że opodatkowani zostaną ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności i ze względu na poczynione inwestycje (niezamortyzowane środki trwałe), nie generują jeszcze dochodu do opodatkowania w CIT/PIT. W ramach „sankcji” za poczynione inwestycje nałożony zostanie na nich podatek minimalny. Uderzy on głównie w przedsiębiorców hotelowych aktywnie inwestujących i przede wszystkim na starcie prowadzenia biznesu. Właściciele budynków hotelowych zbudowali je najczęściej z własnego kapitału, posiłkując się kredytami bankowymi lub leasingiem finansowym / operacyjnym. Czynnikiem, który w tych przypadkach znacznie i negatywnie wpływa na ich wynik finansowy jest amortyzacja środków trwałych.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wraz z Konfederacją Lewiatan apeluje o skorygowanie stanowiska Ministerstwa Finansów i uchylenie interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. IGHP jest członkiem Konfederacji Lewiatan od 2018 roku.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!