Kraków i Małopolska gospodarzami Igrzysk Europejskich w 2023 roku – tak zdecydował EOC

0
906

Komitet Igrzysk Europejskich przyznał Krakowowi i Małopolsce prawo organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Była to jedyna kandydatura i została zaaprobowana jednogłośnie.  Polska będzie trzecim gospodarzem Igrzysk Europejskich w ich historii – po Baku w 2015 i Mińsku w 2019 roku.

Polską kandydaturę podczas rozpoczętych właśnie igrzysk na Białorusi promował prezes PKOl., Andrzej Kraśnicki. Przekonał delegatów i po krótkim głosowaniu zdecydowano się na przyznanie organizacji kolejnej imprezy Krakowowi i Małopolsce.

Zdecydowaliśmy się na Kraków, bo ważne dla nas było postępowanie zgodne z agendą olimpijską 2020. Chcielibyśmy wykorzystać jak najwięcej już istniejących obiektów, a Kraków i Małopolska mają mnóstwo infrastruktury sportowej, więc jestem pewien, że następny program Igrzysk Europejskich będzie naprawdę mocny. Ważne było też to, że igrzyska olimpijskie w 2024 roku wracają do Europy, zorganizuje je Paryż, więc chcieliśmy mieć możliwość zorganizowania naprawdę mocnych kwalifikacji olimpijskich, a Kraków to gwarantuje – powiedział dziennikarzom PAP prezydent EOC Janez Kocijancić.

Powierzenie nam organizacji Igrzysk Europejskich za cztery lata, to doskonała promocja nie tylko Krakowa i Regionu Małopolski. Jestem ponadto niezwykle ucieszony, że za naszymi igrzyskami opowiedziały się podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia EOC wszystkie narodowe komitety olimpijskie wchodzące w jego skład – powiedział PAP prezes Kraśnicki.

Igrzyska Europejskie to stosunkowo nowa formuła wśród zmagań sportowców. W tym roku odbywają się w Mińsku, gdzie Polska wysłała kadrę liczącą 149 zawodników. Zmagania na Białorusi potrwają do 30 czerwca. Sportowcy walczyć będą o 200 kompletów medali w 23 dyscyplinach. W niektórych z nich istnieje możliwość wywalczenia kwalifikacji na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio, a w judo i męskim boksie są to też mistrzostwa Europy.

Program rozpoczętych Igrzysk przewiduje rywalizację w: badmintonie, boksie, gimnastyce, judo, sprincie kajakowym, karate, kolarstwie, koszykówce 3×3, łucznictwie, sambo, siatkówce plażowej, strzelectwie, tenisie stołowym i zapasach. Łącznie zostanie rozdane ponad 200 kompletów medali.

W ośmiu sportach zawodnicy będą walczyć o kwalifikacje na najbliższe igrzyska olimpijskie w Tokio (łucznictwo, lekkoatletyka, badminton, kolarstwo, judo, karate, strzelectwo, tenis stołowy).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.