Koszty organizacji spotkań wzrosną

0
1172

Według raportu Global Business Travel Forecast 2023, opublikowanego 10 sierpnia przez firmę CWT i Global Business Travel Association, globalne ceny podróży i spotkań będą nadal gwałtownie rosnąć w 2022 i 2023 roku.

Wzrost cen podróży będzie wynikał przede wszystkim z rosnących cen paliw i surowców, a także niedoborów siły roboczej.

„Popyt na podróże służbowe i spotkania powraca z nawiązką, co do tego nie ma absolutnie żadnych wątpliwości”, powiedział dyrektor generalny CWT Patrick Andersen. Wszystkie powyższe czynniki powodują wzrost kosztów, dodał Andersen, co skutkuje cenami, które powinny być w większości takie same jak w 2019 roku.

Koszty spotkań nadal rosną
Jak dobrze wiedzą organizatorzy spotkań i wydarzeń, ceny już wzrosły na całym świecie — dzięki stłumionemu popytowi, potrzebie ponownego spotykania się osobiście i niepewnym prognozom gospodarczym. Prognozy szacują, że koszt na uczestnika będzie w tym roku aż o 25 procent wyższy niż w 2019 roku, a następnie dodatkowo wzrośnie o 7 procent w 2023 roku.

Popyt na przestrzeń konferencyjną jest wysoki, a spotkania firmowe konkurują o przestrzeń z szeroką gamą wydarzeń, które zostały przekładane od 2020 roku. Ponadto w raporcie odnotowano, że wiele firm, które zrezygnowały z powierzchni biurowej w ciągu ostatnich dwóch lat, musi zarezerwować miejsce na spotkania w celu ponownego zbliżenia i integracji pracowników.

Prognoza wskazuje również na krótsze czasy realizacji jako czynnik podnoszący koszty, przy czym średni czas realizacji wynosi teraz zaledwie od jednego do trzech miesięcy, w przeciwieństwie sześciu do dwunastu notowanych wcześniej.

Grupy i osoby podróżujące biznesowo powodem wysokich stawek hotelowych
Silny popyt na podróże rekreacyjne przyczynił się do rekordowo wysokich średnich stawek dziennych w ciągu ostatniego roku, a raport wskazuje, że przeloty i grupowe podróże służbowe prawdopodobnie podniosą te ceny. Raport szacuje, że światowe stawki wzrosną w tym roku o 18,5 procent w porównaniu z 2021r., a o kolejne 8,2 procent w 2023 r. Już teraz stawki wzrosły o 22 procent w Ameryce Północnej i 31,8 procent w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, przewyższając ceny z 2019 roku. Według prognozy, ceny hoteli powinny przekroczyć poziom z 2019 roku w 2023 roku.

Rosnąca klasa premium i rezerwacje międzynarodowe przyczyną wzrostu cen biletów lotniczych.
Przewiduje się, że ceny biletów lotniczych wzrosną aż o 48,5 procent w 2022 roku, ale biorąc pod uwagę gwałtowne spadki w ciągu ostatnich dwóch lat, prognozy przewidują, że ceny nie przekroczą cen przedpandemicznych do 2023 roku, kiedy to przewiduje się kolejną podwyżkę o 8,4 procent.

Rosnący popyt, droższe paliwo lotnicze oraz wzrost odsetek biletów klasy premium i biletów międzynarodowych przyczynią się również do wzrostu. W pierwszej połowie 2022 r. miejsca w klasie premium stanowią 6,2 procent wszystkich sprzedanych biletów, co oznacza, że systematycznie wraca do 7 procent osiągniętego w 2019 roku.

Raport, aktualizowany corocznie przed GBTA, opiera się na danych z CWT i GBTA, publicznych informacjach branżowych oraz modelach ekonomicznych opracowanych przez Instytut Avrio.

Pełen raport jest dostępny na stronie www CWT: https://www.mycwt.com/global-business-travel-forecast/

Autor: Anna Górska, Anna Górska, Doradca Zarządu Symposium Cracoviense, Członek Zarządu ICCA, Konsultant HelmsBriscoe, Wiceprezes Zarządu SKKP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.