Kolej zmniejszyła ilość połączeń międzymiastowych

0
925

Pisaliśmy już o tym jak epidemia koronawirusa wypływa na linie lotnicze. Teraz przyszła pora na kolej. Groźba zarażeniem wypłoszyła większość pasażerów z pociągów. Poskutkowało to decyzją o zawieszeniu dużej części połączeń międzymiastowych.

Jak podało Intercity, we wtorek (17.03.) zawieszona została część kursów ekspresów pendolino, między innymi pomiędzy Warszawą a Krakowem, Warszawą a Wrocławiem, Gliwicami a Gdynią. Zawieszone zostały ekspresy Chrobry, Krakus, Lech, Neptun, Norwid, Ondraszek, Paderewski i Ślęża. Część pociągów będzie jeździć w skróconej relacji, na przykład pendolino z Warszawy do Jeleniej Góry pojedzie tylko do Wrocławia, a pendolino z Kołobrzegu do Krakowa dojedzie tylko do Warszawy.

Kolejne pociągi przestaną kursować już dzisiaj (18.03.), a na weekend zaplanowano następne wyłączenia.

Na odwoływanie pociągów decydują się także przewoźnicy regionalni. Na przykład część kursów na Pomorzu Zachodnim, w województwach lubuskim i wielkopolskim zawiesiło Polregio, na cięcia w relacjach zdecydowała się Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Epidemia odwróci w tym roku wzmacniający się ostatnio trend przyrostu liczby pasażerów na kolei. Według Urzędu Transportu Kolejowego w 2019 roku z pociągów skorzystało 335 milionów osób, o przeszło 25 milionów, czyli ponad 8 procent, więcej niż rok wcześniej.

Dramatyczny spadek frekwencji może wyhamować inwestycje przewoźników w tabor. Na przykład na początku 2020 roku wartość podpisanych przez PKP Intercity umów sięgała 4,3 miliarda złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.