IGHP apeluje do wicepremiera J. Gowina o umorzenie lub odroczenie pomocy PFR

0
111

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego kontynuuje działania zmierzające do wprowadzenia zmian w programie pomocowym PFR, których celem jest uzyskanie możliwości umorzenia subwencji na nowych, realnych warunkach i/lub możliwość odroczenia ich spłaty o kolejny co najmniej jeden rok. 30 października br. IGHP zwróciła się z apelem w tej sprawie do wicepremiera Jarosława Gowina.

Oto treść pisma IGHP do wicepremiera Jarosława Gowina:

Szanowny Panie Premierze,

Reklama

w ślad za naszym pismem z dnia 29 października br. zwracamy się do Pana z konkretną propozycją odnośnie przekazanych postulatów!

O dramatycznym stanie branży hotelarskiej poinformowaliśmy już szczegółowo w w/w piśmie. Pomimo formalnego braku zamknięcia naszej działalności, obostrzenia wprowadzone w ciągu ostatnich 20 dni doprowadziły w tym krótkim czasie do bardzo drastycznego spadku popytu na usługi hotelowe. Analiza obecnej sytuacji i zapowiedź Pana Premiera Mateusza Morawieckiego kolejnych ograniczeń utwierdzają nas w przekonaniu, że ten regres będzie trwał przez wiele kolejnych miesięcy, co najmniej do wiosny przyszłego roku. A zatem zbiegnie się w czasie z momentem, kiedy przedsiębiorcy hotelowi, szczególnie z sektora mikro i MŚP, będą zobowiązani rozpocząć zwracanie środków uzyskanych z subwencji programu pomocowego uruchomionego przez Polski Fundusz Rozwoju. W naszej ocenie sytuacja będzie tym bardziej dramatyczna, że z uwagi na prawdopodobny brak realnych możliwości spełnienia warunków udzielonej przez PFR pomocy (utrzymanie przeciętnego zatrudnienia lub, co gorsza, w ogóle utrzymanie działalności gospodarczej), przedsiębiorcy będą zobowiązani do zwrotu 100% uzyskanych subwencji. Celem programu pomocowego wdrożonego przez PFR było zapewnienie utrzymania płynności przedsiębiorców do czasu ustabilizowania sytuacji epidemicznej i w konsekwencji ekonomicznej. Już dzisiaj staje się oczywiste, że przewidywany na to jeden rok okazał się nierealnym założeniem.

Dlatego zwracamy się do Pana Premiera już dzisiaj z gorącym apelem o spowodowanie zmian w programie pomocowym PFR tak, aby hotelarstwo, jako jedna z najbardziej dotkniętych branż konsekwencjami ekonomicznymi epidemii COVID-19, uzyskało możliwość umorzenia subwencji na nowych, realnych warunkach i/lub możliwość odroczenia ich spłaty o kolejny co najmniej jeden rok.

Jak zawsze IGHP deklaruje współpracę w ustaleniu kryteriów i zakresu takiego wsparcia.

Z poważaniem

za zarząd IGHP:

Ireneusz Węgłowski

Prezes IGHP

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.