Faktury ustrukturyzowane – dla kogo i od kiedy będą obowiązkowe?

0
980
Fot.: Materiały prasowe LSI Software

Obieg dokumentów księgowych przebiegający w nowy sposób zapowiadany był już przy projekcie ustawy o podatku VAT na początku 2021 roku. Od tego czasu określenie „e-faktura” zostało odmienione przez wszystkie przypadki. Zapadła decyzja Rady Unii Europejskiej, która umożliwi polskim przedsiębiorcom w lepszy sposób przygotować się do zmian. A jakie to zmiany?

Czas na KSeF

Określenie faktura elektroniczna w polskim prawie podatkowym funkcjonuje już od 2004 roku. Znowelizowane wówczas przepisy miały umożliwić cyfrowy obieg dokumentów, aby przyspieszyć wymianę handlową i poprawić płynność finansową przedsiębiorstw. Dziś kolejnym krokiem w ewolucji dokumentów księgowych mają być faktury ustrukturyzowane, które docelowo mają funkcjonować we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wprowadzenie obowiązku wystawiania nowego rodzaju faktur – w zamkniętym systemie (KSeF) pomiędzy urzędem skarbowym a przedsiębiorcami, czeka też niebawem Polskę. Ma być to sposób na walkę z szarą strefą i nieuczciwą konkurencją.

Nowe wzory dokumentów

Fakturę ustrukturyzowaną będzie można zarejestrować w systemie KSeF. Ten dokument księgowy musi mieć jednolitą strukturę i zawierać określone dane: datę wystawienia i sprzedaży, dane kontrahentów, kwotę oraz unikalny symbol przypisywany po przekazaniu do KSeF.

Faktura będzie przesyłana do systemu w formacie XML, a struktura danych nie będzie czytelna bez użycia programów księgowych połączonych z Krajowym Systemem e-Faktur. Wzór dokumentu wraz ze strukturą logiczną można już teraz znaleźć na platformie ePUAP w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych. Ponadto, przygotowany plik można przesłać do KSeF zarówno za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów, jak i za pomocą komercyjnego oprogramowania księgowego.

Nowe obowiązki – dla kogo i od kiedy?

Każdy przedsiębiorca, który spełnia technologiczne wymagania może korzystać z faktur ustrukturyzowanych przesyłanych do KSeF już od 1 stycznia 2022 roku. Przykładem mogą być m.in. obiekty hotelowe, które korzystają z systemu do zarządzania POSitive Hotel. Docelowo ten obowiązek będzie dotyczył wszystkich podatników. Rada Unii Europejskiej nakłada obowiązek wprowadzenia w Polsce systemu powszechnego e-fakturowania dopiero od 1 stycznia 2024 roku. Przedsiębiorcy mają jeszcze rok aby przygotować się do zmian. W tym czasie muszą zmodyfikować nie tylko swoje programy księgowe, ale również procedury i umowy z kontrahentami.

Fot.: Materiały prasowe LSI Software

Założenia i korzyści e-fakturowania

Zamknięty obieg dokumentów księgowych jest rozwiązaniem, które w najbliższych latach zostanie wprowadzone w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej. Głównym celem wdrożenia systemu e-faktur jest walka z lukami vatowskimi. Szacuje się, że rocznie aż 134 mld euro nie trafia do budżetu państw członkowskich z tytułu podatku VAT. Oczekuje się, że weryfikacja e-faktur przez urzędy skarbowe pozwoli na bardziej rzetelne prowadzenie ewidencji podatkowej w całej UE. Taki ujednolicony system ma wspierać również wymianę handlową i zapewnić bezpieczeństwo kontrahentom. Aby zachęcić przedsiębiorców do przystąpienia do systemu Ministerstwo Finansów wylicza korzyści:

  • szybszy zwrot podatku VAT, który można skrócić z 60 do 40 dni,
  • brak konieczności przechowywania fizycznych faktur,
  • wygodniejsze rozliczenia oparte o jeden standard dokumentu podatkowego,
  • ograniczenie wymiany danych – zniknie konieczność przesyłania na żądanie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla faktur,
  • łatwe i szybkie wystawianie faktur korygujących, które zmieniają podstawę opodatkowania.

Krajowy System e-faktur to przede wszystkim potężne narzędzie dla administracji podatkowej. Głównym założeniem jest maksymalne uszczelnienie systemu podatkowego. Oprócz wyżej wymienionych cech, zwolennicy wprowadzenia nowego systemu twierdzą, że pomoże to także wyeliminować z rynku nieuczciwą konkurencję, która nie płaci podatku i manipuluje cenami towarów i usług.

Fot.: Materiały prasowe LSI Software

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.