Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na plany wyjazdowe Polaków?

0
792
Nocowanie.pl

Każdy z nas ma swój własny pomysł na urlop. A czy wiecie o tym, że według badań przeprowadzonych wśród użytkowników portalu Wirtualna Polska, na zlecenie Nocowanie.pl, jasno wynika, że na plany wyjazdowe Polaków ma wpływ m.in. miejsce zamieszkania? Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!

By dowiedzieć się więcej na temat planów wyjazdowych Polaków w 2021 roku, Nocowanie.pl zleciło badania wśród użytkowników portalu Wirtualna Polska. Co z nich wynika? Jakie informacje udało się uzyskać? Wiemy już gdzie polscy turyści planują spędzić letni urlop oraz jak długo będzie on trwał. Badanie to dało nam także wiedzę na temat wpływu miejsca zamieszkania na plany wyjazdowe Polaków. I jak się okazuje, miejsce zamieszkania ma w tej kwestii naprawdę duże znaczenie. Nie wierzysz? Sprawdź sam!

Miejsce zamieszkania a plany wyjazdowe Polaków

Z przeprowadzonych na zlecenie Nocowanie.pl badań, jasno wynika, że najczęściej plany wyjazdowe mają osoby zamieszkałe w miastach powyżej 100 do 200 tys. mieszkańców (52%), natomiast najrzadziej – mieszkańcy wsi (37%).

Jak się okazuje, mieszkańcy wsi chętniej wybiorą się na wyjazd w Polsce (łącznie 76%), z kolei mieszkańcy miast powyżej 100 tys. planują wyjazdy indywidualne za granicę.

Miejsce zamieszkania ma wpływ także na długość planowanego wyjazdu. Jaki? Otóż mieszkańcy wsi chętniej wybiorą się na wyjazd 4-6 dniowy (42%), a rzadziej na 7-10 dniowy (31%). Zaś mieszkańcy miast powyżej 200 tys. częściej mają w planach wyjazdy dłuższe – powyżej 10 dni.

Z czego to wynika? Zapewne wpływ na to ma wiele czynników. Mieszkańcy miast od zawsze wyjeżdżali na wakacje. Bardzo często na wieś, do rodziny. Teraz trend ten coraz bardziej zanika, jednak letni wypoczynek na blokowisku nadal nie brzmi dobrze. Tak więc jeśli nie do rodziny, jeździmy nad morze, w góry czy odwiedzamy inne regiony Polski korzystając z bogatej oferty wynajmu noclegów.

Mieszkańcy wsi natomiast, kiedyś nie wyjeżdżali na wakacje wcale. Bo zdecydowana większość zajmowała się rolnictwem i latem ludzie zwyczajnie nie mieli czasu na wypoczynek. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej, polska wieś mocno się zmieniła. Teraz sporą część mieszkańców wsi stanowią tzw. „uciekinierzy z miast”. Spora część lokalnego społeczeństwa pracuje też „na etacie” czy ma własne firmy. Status społeczny się podniósł, podróże są więc możliwe.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę także to, że mieszkając na wsi posiadamy własne domy, ogrody i sporo przestrzeni. A skoro tak, to wizja tygodniowego wypoczynku w wynajętym domku nad morzem nie jest już tak kusząca. Taras? Miejsce na ognisko? Prywatny plac zabaw? Wszystkie te atrakcje mamy na własnym podwórku. Do tego za darmo.

Być może właśnie dlatego, to mieszkańcy dużych miast, zmęczeni hałasem, zgiełkiem i brakiem przestrzeni potrzebują dłuższego wypoczynku. Mieszkańcom wsi natomiast wystarczy krótki, kilkudniowy wypad, by trochę pozwiedzać, ale też zmienić klimat i otoczenie.

Wakacje 2021. Gdzie wyjadą Polscy?

Zapytań i rezerwacji na wakacje 2021 wciąż przybywa. Turyści wciąż są ostrożni przy dokonywaniu rezerwacji, jednak każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że z tygodnia na tydzień obiektów noclegowych dostępnych w szczycie sezonu letniego będzie coraz mniej. Jeśli mamy więc pewność co do terminu naszego urlopu – nie ma na co czekać.

Gdzie Polacy spędzą wakacje? Zdecydowana większość w Polsce. W obecnej sytuacji związanej z trwającą epidemią, podróże zagraniczne stały się jeszcze bardziej niepewne niż te krajowe.

Wśród najchętniej wybieranych miejscowości na lato znalazły się m.in. Sarbinowo, Łeba, Władysławowo, Pobierowo, Jastarnia, Ustronie Morskie, Karwia, Ustka, Mielno czy Rewal. Dominuje tradycyjnie morze. Jednak nie brakuje też zapytań o polskie góry: Zakopane, Solina, Polańczyk czy Karpacz – te kurorty również cieszą się sporym zainteresowaniem wśród turystów. I to właśnie te dwa kierunki podróży: morze i góry, podobnie jak w latach poprzednich, będą najbardziej oblegane w najbliższe wakacje.

Źródło: Nocowanie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.