Booking i Travelist z zarzutami UOKiK

0
1003

Od początku tego roku, nowe przepisy unijnej dyrektywy Omnibus zobowiązują przedsiębiorców działających w internecie do zapewnienia konsumentom jasnych i zrozumiałych informacji. Dotyczy to również sektora hotelowego, turystycznego i gastronomicznego, gdzie platformy takie jak Booking, Travelist, Glovo, Uber Eats, Pyszne.pl, Wolt, Bolt Food, Wakacje.pl i Triverna.pl muszą dostosować swoje praktyki.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeprowadził monitoring, który wykazał, że w 19 przypadkach stwierdzono naruszenia. Najczęściej chodziło o brak jasnych informacji, czy sprzedający na platformie jest przedsiębiorcą czy osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Wiele platform nie informowało również w sposób zrozumiały o podziale obowiązków między nimi a dostawcami oferowanych produktów i usług.

Zarzuty dla Booking i Travelist

Szczególną uwagę zwrócono na platformy Booking i Travelist, które usłyszały zarzuty od UOKiK. Grozi im kara do 10% obrotu za niewłaściwe informowanie konsumentów. W przypadku tych platform, brak jasnych informacji może wprowadzać w błąd konsumentów, którzy korzystają z usług hotelowych czy turystycznych. Niejasności dotyczą głównie tego, czy umowy są zawierane z przedsiębiorcami czy osobami fizycznymi, co ma bezpośredni wpływ na prawa konsumenta, takie jak możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość.

Reakcja przedsiębiorców

Po interwencji UOKiK, większość przedsiębiorców zadeklarowała wprowadzenie modyfikacji w swoich praktykach. Dotyczy to również platform z sektora gastronomicznego jak Glovo, Uber Eats, Pyszne.pl, Wolt i Bolt Food, które są często wykorzystywane do zamawiania jedzenia online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.