Wzrost kosztów energii dla jednoosobowych działalności gospodarczych?

0
977

W branży pojawiła się pewna konsternacja dotycząca wzrostu kosztów energii od 1 stycznia 2023 roku dla osób prowadzących JDG. Wyjaśniamy i uspokajamy.

Sprawę postanowił wyjaśnić Maciej Rogowski z Berio Consulting, który na swoim profilu wyjaśnił na czym polega pewne przekłamanie medialne, które pojawiło się w TV. Temat jest o tyle ważny, że w branży HoReCa bardzo wiele osób pracuje właśnie na JDG – menedżerowie restauracji, szefowie kuchni, pracownicy działów sprzedaży i marketingu w hotelach, dyrektorzy hoteli.

„DRODZY KUCHARZE,
MANAGEROWIE I INNE OSOBY PROWADZĄCE JEDNOOSOBOWĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ – funkcjonujący w systemie współpracy B2B

WYJAŚNIENIE:
Dnia 4 stycznia 2023 w mediach (TVN, Radio, Net etc) pojawiła się informacja, że w lokalach mieszkalnych gdzie cytuje: „zgłoszona jest działalność gospodarcza” – zostaną zmienione i znacznie podwyższone stawki za energię elektryczną do poziomów wg jakich jest to rozliczane z regularnymi firmami (na razie dotyczy to Warszawy,- operator E.ON).

Dzisiaj rozeszła się także „pantoflowa informacja” , że dotyczy to wszystkich Was prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze pod adresami swoich mieszkań a wszelkie dotychczasowe zniżki czy kontrakty obniżające rachunki przestaną w przypadku takich firm funkcjonować. (to już absolutna nadinterpretacja w niektórych mediach)

UWAGA – dotyczy to jedynie firm, które w swoich dotychczasowych kontraktach mają lub miały wpisany numer NIP firmy funkcjonującej pod danym adresem mieszkalnym i były tam we wcześniejszej historii tego miejsca wystawiane już Faktury VAT „na firmy” które wprowadzały je później w swoje koszty (koszty, odliczanie podatków etc).

Jeżeli zgłosiliście swoją działalność gospodarczą – jednoosobową pod adresem swojego miejsca zamieszkania (jakieś 90% działalności jednoosobowych nie miało innego wyjścia) a nigdy nie była wystawiana tam faktura VAT za energie na Waszą działalność i nigdy nie wprowadzaliście tych kosztów do swoich odliczeń w firmie – Was to postanowienie NIE DOTYCZY!

Nie panikujcie, nie martwcie się i nie denerwujcie 😊 Dalej umowa o dostawie energii jest to obowiązująca umowa z odbiorcą indywidualnym a nie firmowym i nikt tego „z automatu” Wam nie zmieni.

Koniecznie sprawdźcie jednak czy wcześniej pod adresem Waszego zamieszkania nie działała jakaś firma (może Wasza), której działalność została już zakończona lub zawieszona i czy czasem nie otrzymywała ona faktury VAT za energie, które wciąż z jej danymi do Was docierają (grzech zaniechania) – trzeba to szybko uregulować w E.ON i wyczyścić sprawę na mocy odpowiedniego oświadczenia.
Potrzebna będzie informacja kiedy firma zawiesiła działalność lub przestała istnieć bo żaden dostawca energii nie będzie tego sprawdzał samodzielnie w Urzędach.

Nie wierzcie w historie wyssane z palca, że Urzędy Skarbowe będą teraz wysyłać listy z adresami gdzie jest zarejestrowana działalność gospodarcza do operatorów energii i będą Was ścigać i karać jak Poczta Polska za TVP.
To są absolutne bzdury!

Urzędy Skarbowe nie robią takich rzeczy a operatorzy nawet o to się nie ubiegają opierając swoją wiedzę o zarejestrowanych podmiotach gospodarczych na podstawie własnych danych (wystawiane wcześniej FV na podmiot pod danym adresem zamieszkania)”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.