Bezpłatne urlopy dla niezaszczepionych?

0
2092

W projekcie ustawy przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia mówiącym o świadczeniu usług gastronomicznych i hotelowych tylko dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub z testem, znalazł się także zapis dotyczący pracowników.

Mieliby oni według projektu obowiązek udokumentowania szczepienia, przebycia choroby lub okazania testu pracodawcy. W przeciwnym razie mogą zostać wysłani na bezpłatny urlop. Czy takie rozwiązania są zgodne z prawem? Prawnicy mają wątpliwości i twierdzą, że rząd musiałby rozszerzyć przepisy dotyczące bezpłatnych urlopów, które dziś nie przewidują by można było go udzielić bez zgody pracownika.

Projekt ustawi przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia
„W przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny.”

Dodatkowo może okazać się, że w przypadku wprowadzenia kolejnych ograniczeń w związku w wystąpieniem czwartej fali epidemii, aby uniknąć zamknięcia restauracji czy hotelu, pracodawca będzie musiał świadczyć usługi tylko dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub z testem, ale także będzie miał obowiązek zatrudniania tylko osób, które wylegitymują się dokładnie tymi samymi zaświadczeniami co goście.

Prace rządu nad projektem przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia mają rozpocząć się już na początku września, a jeśli ustawa przejdzie, to jej zapisy będą uruchomione w chwili ogłoszenia obostrzeń epidemicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.