Zwolnienie z podatku od umorzonej subwencji – jest rozporządzenie!

0
1589

Dzień przed terminem, w którym przedsiębiorcy mają obowiązek złożyć rozliczenia podatkowe minister finansów publikuje rozporządzenie, które oficjalnie zwalnia ich z podatku od umorzonej subwencji otrzymanej w ramach PFR 1.0.

O problemie związanym z powstaniem obowiązku zapłaty podatku z tytułu umorzonej subwencji mówiono od dawna. Oficjalnie nikt nie chciał tego zadeklarować, aż w końcu pojawił się dokument unijny, który Polska złożyła w ramach budżetu. Zakładał on, że podatek nie będzie pobierany. Ale to nie był wystarczający dokument, by można było nie płacić stosownego podatku.

Przedsiębiorcy w końcu doczekali się oficjalnej informacji z ust premiera Mateusza Morawieckiego, który oznajmił kilka tygodni temu na konferencji prasowej, że podatek będzie umorzony. Ale dokumentu nie było, co sprawiło, że przedsiębiorcy z wyczekiwaniem wpatrywali się w kolejne komunikaty, a przede wszystkim rozporządzenia, na podstawie których mogliby należnego podatku od umorzenia subwencji otrzymanej w ramach PRF 1.0 nie płacić.

Umorzenie subwencji część przedsiębiorców otrzymała w czerwcu, a zatem do 20 lipca zobowiązani byli do zapłaty stosownego podatku od tego. Na dzień przed terminem rozliczeń podatkowych pojawiło się rozporządzenie ministra finansów, które mówi oficjalnie o tym, że przedsiębiorca, któremu umorzono zwrot subwencji otrzymanej w ramach PFR 1.0. jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od tej kwoty, która standardowo uznana by była jako przychód przedsiębiorcy.

Co więcej, dokument mówi o tym, że zaniechanie poboru opłat podatku od dochodów z umorzonych subwencji PFR, dotyczyć
będzie umorzonego wsparcia uzyskanego przez przedsiębiorców w okresie od 1 czerwca 2021 do 31 grudnia 2022 roku. Pełny dokument poniżej.

D2021000131601

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.