Wytwórnia już od 10 lat w kulturalnym centrum Łodzi

0
1406
Już tysiąc koncertów odbyło się w łódzkim Klubie Wytwórnia. Tylko w zeszłym roku bawiło się tam około 80 tys. fanów koncertowych brzmień. W 2018 roku przypada 10. jubileusz istnienia Klubu. Z tej okazji zorganizowano koncert muzyki filmowej big bandu Rebel Babel Ensemble z L.U.C-em na czele.

Historia Klubu sięga 2007 roku, kiedy to łódzka spółka telekomunikacyjna TOYA wykupiła od Łódzkiego Centrum Filmowego dwie hale filmowe dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych.

„Na samym początku klub istniał pod nazwą „Hale filmowe TOYA”. Odbywały się wtedy mniejsze koncerty. Dopiero od początku 2008 roku zaczęliśmy intensywnie i systematycznie koncertować, już oficjalnie pod szyldem Klub Wytwórnia. Sama nazwa wzięła się od istniejącej w tym miejscu Wytwórni Filmów Fabularnych. Było dla nas oczywiste, by nawiązać do przeszłości jednocześnie kreując nową, intrygującą przyszłość” – mówi prezes klubu Wytwórnia, Mariola Wojtysiak.

W ramach ożywienia dawnych hal wyposażono je w mobilną scenę, widownię oraz nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy.

„Dzięki temu organizowane w Wytwórni wydarzenia gwarantowały widzom najwyższą jakość odbioru” – zaznacza Wojtysiak.

Autor: Mikołaj ZacharowTłumy na koncertach

Jak szacują pracownicy, przez 10 lat na Łąkowej 29 odbyło się około tysiąca koncertów, podczas których bawiło się 800 tysięcy osób.

„Nasze najświeższe dane mówią, że w 2017 roku zagrało u nas około 700 muzyków, co dało nam w sumie ok. 200h muzyki na żywo. Biorąc pod uwagę 10 lat – daje to 2000 godzin muzyki na żywo, czyli trochę ponad 83 dni, czyli prawie 3 miesiące dobrego grania bez przerwy” – mówi Mariola Wojtysiak.

Od początku istnienia klubu na jego scenach grali tacy wykonawcy jak: Chris Botti, Orkiestra Glenna Millera, Ray Wilson, Marillion, Nazareth, Sully Erna, Gregory Porter, Nigel Kennedy, Manhattan Transfer, Basia Trzetrzelewska, Al Foster, Tommy Emmanuel, Al di Meola, Miri Ben – Ari, Richard Bona, Seweryn Krajewski, Sinfonia Varsovia, Kayah i Bregović, TSA, Nosowska, Hey, Kult, Organek, Kortez, Dawid Podsiadło, Ania Dąbrowska, Anna Maria Jopek, Andrzej Piaseczny czy Perfect.

W 2013 roku obok Wytwórni powstał nowoczesny hotel DoubleTree by Hilton, który zmienił na stałe krajobraz terenów dawnej WFF.

„Od momentu połączenia z hotelem DoubleTree zaczęliśmy rozwijać się również w kierunku eventów innych, niż te muzyczno-kulturalne. Odbywają się u nas nie tylko koncerty, spektakle i stand-upy, ale także konferencje biznesowe dla najważniejszych firm w Polsce, bankiety oraz imprezy okolicznościowe. Podążając dobrze znaną nam ścieżką w stronę kultury wysokiej i organizując dobre koncerty, chcemy równolegle iść w kierunku biznesowym. Nadal będziemy gościć najlepsze zespoły, najlepszych artystów polskich oraz zagranicznych, jednak zależy nam także i na tym, by Wytwórnia kojarzyła się z profesjonalizmem, wysokim poziomem imprez i najlepszą jakością pod każdym względem: artystycznym, brzmieniowym, jak i organizacyjnym” – planuje Wojtysiak.Wspólne świętowanie

Swoje 10. urodziny Wytwórnia świętowała wspólnie z przylegającym do niej i obchodzącym jubileusz 5-lecia hotelem DoubleTree by Hilton. Zwieńczeniem wspólnych urodzin był koncert w wykonaniu jazzowo-folkowo-hip-hopowego big bandu Rebel Babel Ensemble zatytułowany „100 Lat Polskiej Muzyki Filmowej”, który stanowił niezwykłą podróż przez spuściznę rodzimych kompozytorów. Na deskach Wytwórni pojawili się artyści sceny muzycznej i teatralnej, którzy na nowo zinterpretowali mniej i bardziej znane kompozycje filmowe.

„To dla mnie bardzo ważny moment i piękna chwila. Łączenie muzyki z obrazem zawsze było moją wielką pasją. Dzięki Rebel Babel Ensemble znajduję w końcu czas, motywację i przestrzeń na rozwój kompozytorski oraz zgłębianie muzyki filmowej, która zawsze była moją pasją – mówi autor projektu i zarazem jego współwykonawca, Łukasz L.U.C Rostkowski.

Autor: Mikołaj Zacharow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.