Willa pod Modrzewiami – historia w sercu Pienin

0
1539

Dawniej przyciągał arystokrację, dziś gości tych, którzy poszukują bliskiego kontaktu z naturą, spokoju i dyskrecji. Niebanalna historia oraz najwyższy standard – właśnie to najbardziej wymagający goście odnajdują w hotelu Modrzewie Park Hotel, modernistycznej perle Szczawnicy.  

Modrzewie Park Hotel w tym roku będzie obchodził 10-lecie istnienia w nowej odsłonie, a stoi za nim niesamowita historia. 81 lat temu Adam Stadnicki, ówczesny właściciel uzdrowiska Szczawnica, wybudował dla swojej ukochanej córki i jej męża Stefana Świeżawskiego – wybitnego profesora historii filozofii, trzykondygnacyjną willę. Zyskała ona nazwę „Pod Modrzewiami” z powodu terenu, na którym się znajduje – porośniętym modrzewiem wzgórzu, w samym centrum 15-hektarowego parku. Budynek zaprojektował inżynier , czerpiąc inspiracje z ówcześnie bardzo modnego budownictwa okrętowego. Wyposażenie do pensjonatu wykonały najbardziej wtedy prestiżowe warsztaty m.in.: stolarnie w Nawojowej, warszawska firma „Jarnuszkiewicz” czy zakład „Kumer i Torba” w Rabce. Wiosną 1939 roku budynek został oddany do użytku.

Obecnie funkcjonuje tu pierwszy w Pieninach 5-gwiazdkowy hotel. Modernistyczny budynek ukryty wśród drzew, zaprasza tych, którzy potrzebują odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i zadbać o odpowiedni relaks zarówno ciała, jak i ducha.

Wojenna historia willi

Sielski spokój Uzdrowiska w Szczawnicy brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej. Na parterze i pierwszym piętrze budynku „Pod Modrzewiami”, który został zajęty przez okupantów, zaczął funkcjonować wojskowy szpital polowy. Pomimo trudnego okresu, Willa  wciąż funkcjonowała, dając schronienie niezliczonej liczbie wysiedleńców i uciekinierów,  a także krewnym i znajomym właścicieli. Małżeństwo Świeżawskich należało do Armii Krajowej, dlatego w pensjonacie działał zakonspirowany punkt kontaktowy i przerzutowy dla żołnierzy AK. Po zakończeniu II wojny światowej, willa, jak i cały majątek Adama Stadnickiego, został upaństwowiony. Następnie pensjonat funkcjonował pod zarządem Polskiego Czerwonego Krzyża, później jako szpital uzdrowiskowy, żeby w końcu, po pięćdziesięciu latach, w 1998 roku powrócić w posiadanie prawowitych właścicieli.

XXI wiek początkiem zmian

Rok 2005 przyniósł wiele zmian. Rodzina Mańkowskich – potomkowie Adama Stadnickiego, w ramach działań rewitalizujących historyczne centrum Szczawnicy, odkupiła ten piękny, ale niestety dotknięty zębem czasu budynek, chcąc przywrócić mu dawny splendor. W 2009 roku Willa zyskała nazwę Modrzewie Park Hotel, stając się nowoczesnym hotelem, w którym wciąż odnaleźć można klimat i atmosferę lat 30.

Nasze dzieci, włożyły w odbudowę „Modrzewi” wiele energii, miłości i pasji, aby stał się on hotelem nowoczesnym, ale jednocześnie zachowującym atmosferę minionych lat. Naszym marzeniem było przywrócić blask temu miejscu i uczynić z niego prawdziwą perełkę Uzdrowiska. Dzięki otaczającej bujnej zieleni zapewniony jest komfort i dyskrecja poszukującym w Szczawnicy wspomnień i wyjątkowego odpoczynku – mówi Andrzej Mańkowski, który w 2005 zdecydował się zrewitalizować Willę.

Dyskrecja i luksus dla wymagających

5-gwiazdkowy Modrzewie Park Hotel, mimo położenia w historycznym centrum Szczawnicy, wyróżnia  kameralna atmosfera. Butikowy hotel oferuje zaledwie 17 pokojów, we wnętrzach których króluje styl art déco, ze współczesnymi dodatkami cieszącymi oko każdego estety. Kolory, które dominują w przestrzeniach to przyjazne barwy ziemi: brązy, beże, czerwienie, przełamane biele i złoto.

 – Wraz z moim rodzeństwem zależało nam na przywróceniu dawnego czaru jaki w latach 30. roztaczała Willa pod Modrzewiami. Niegdyś spotykała się tu arystokracja, miejsce to tętniło życiem. Teraz, po 10 latach od renowacji, mogę śmiało stwierdzić, że nam się to udało. Nasz 5-gwiazdkowy Modrzewie Park Hotel jest miejscem z niezwykłą historią, które spełni wymagania każdego kto pragnie doświadczyć czegoś więcej niż tylko pobytu w hotelu – zaznacza Helena Mańkowska, współwłaścicielka spółki Thermaleo, do której należy hotel.

To także miejsce, które dba o podniebienie tych najbardziej wymagających. U stóp Pienin warto skosztować oryginalnych sezonowych smaków jak np. polędwicy z jelenia z purée z kasztana i czarnego czosnku oraz zapomnieć o diecie i skusić się na przygotowywane na miejscu lody z bezą cytrynową posypane paloną białą czekoladą. Najlepszym zwieńczeniem dnia będzie wizyta w hotelowym barze przy akompaniamencie nastrojowej muzyki na żywo lub zaczerpnięcie świeżego powietrza na uroczym tarasie.

W pokojach za klimatycznym wystrojem nawiązującym do lat 30. kryją się udogodnienia i luksusowe usługi. Hotel posiada także niewielką salkę konferencyjną, a dzięki swej dyskrecji, jest idealnym miejscem na wszelkiego rodzaju kameralne wydarzenia biznesowe.

W 2018 roku Modrzewie Park Hotel otrzymał nagrodę Poland’s Leading Boutique Hotel w rankingu World Travel Awards, który jest uznawany na całym świecie jako najwyższy znak doskonałości w branży. Zdaje się więc, że idea, która na początku XX wieku przyświecała Adamowi Stadnickiemu, jest wciąż żywa. Willa pod Modrzewiami nadal daje swoim mieszkańcom spokój i dyskretną opiekę.

Funkcjonowanie Grupy Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica nawiązuje do idei przeświecających modernizatorowi uzdrowiska – Adamowi hr Stadnickiemu. Jego potomkowie, rodzina Mańkowskich dba o zachowanie jego spuścizny. Filozofia funkcjonowania firmy opiera się na koncepcji stworzenia w Szczawnicy kurortu z pełną gamą zabiegów i dostępem do komfortowych sanatoriów, a także z bogatym zapleczem restauracji i hoteli o najwyższym standardzie usług.

Działalność Grupy koncentruje się w sektorze hotelarskim, gastronomicznym oraz turystycznym. Istotne znaczenie dla Grupy ma również szeroka aktywność w zakresie mecenatu sztuki oraz rozwoju kultury, a także promocja regionalnego dziedzictwa. Grupa wspiera rozwój lokalnej społeczności. Ponadto, bierze aktywny udział w rewitalizacji miasta jako kurortu.

Intensywna aktywność inwestycyjna właścicieli przyniosła uzdrowisku wiele znaczących przedsięwzięć, które były realizowane na przestrzeni ostatnich 14 lat. Dzięki tym działaniom Uzdrowisko Szczawnica stała się turystycznym sercem Pienin oraz rozwija swoje uzdrowiskowe walory.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.