Tarcza 6.0. ostatecznie przyjęta. Hotelarze pozostawieni bez pomocy

0
3996

Sejm przyjął ostatecznie ustawę zwaną tarcza 6.0. Pomoc ostatecznie tylko dla części turystyki. Organizatorzy turystyki (PKD 79.12.Z), hotelarze (PKD 55.10.Z), właściciele obiektów noclegowych i krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z), przedsiębiorcy zajmujący się systemami słuchawkowymi dla przewodników i ich klientów (PKD 77.39.Z), agenci turystyczni (PKD 79.11.A) nie zostały objęte pomocą listopadową.

Mimo, że w obronę  poprawek do zapisów tarczy zaangażowali się senatorowie i posłowie opozycji oraz sama branża turystyczna ostatecznie z 451 postulatów podtrzymano tylko kilkadziesiąt. Branża hotelarska została z tej pomocy wykluczona.

Pomocą za listopad objęte będą tylko niektóre grupy zawodów związanych z turystyką: pilotów, przewodników (PKD 79.90.A), przewoźników autokarowych (PKD 49.39.Z) i agenci IATA (PKD 79.90.C).

Reklama

W tarczy 6.0 znalazły się jednak też zapisy wyrównujące pomoc z poprzedniej ustawy, tarczy 5.0, dla organizatorów turystyki. Będą oni zwolnieni z ZUS i będą mieli prawo do dodatkowego postojowego za lipiec, sierpień i wrzesień. Również hotelarze (PKD 55.10.Z) uzyskali prawo do postojowego, ale za trzy letnie miesiące, w wypadku spadku obrotów o 75 procent.

Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent. Potem będzie ona ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie następnego dnia.

Zbieramy komentarze w tej sprawie. Do tematu będziemy powracać. Decyzja rządu jest bulwersująca dla całej branży.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!