Stanowisko IGGP w sprawie wprowadzonych obostrzeń dla gastronomii

0
548

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej w związku z wprowadzonymi od 1 grudnia obostrzeniami wydała komunikat, w którym przedstawia swoje stanowisko. Zawarte w nim informacje mogą służyć restauratorom jako wskazówki dotyczące obowiązujących norm prawnych.

Jednocześnie IGGP komunikuje, że restauratorom należącym do Izby gwarantuje pomoc prawną jeśli tylko będą takiej potrzebowali w związku z prowadzeniem swojej działalności i obowiązującymi ograniczeniami. W komunikacie może przeczytać „Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej gwarantuje pomoc dla Członków Izby, którzy spotkają się z problemem natury prawnej w tej kwestii”.

Izba mocno podkreśla, że wydane przepisy są wadliwe, ponieważ kolidują z innymi aktami prawnymi, o czym już w czerwcu br. informował Urząd Ochrony Danych Osobowych. Chodzi o możliwość weryfikacji przez przedsiębiorców tego czy goście restauracji są zaszczepieni czy nie. Wg oficjalnego stanowiska UODO nawet samo pytanie o szczepienie jest niezgodne z prawem.

„Głos w tej sprawie już dawno zabrał Urząd Ochrony Danych Osobowych, wydając komunikat, który jasno mówi, że wskazane Rozporządzenie i zmiany w nim wprowadzane nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciw COVID-19. Jedyną ewentualnością w tej kwestii jest dobrowolne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług podmiotu. Warto zaznaczyć, że ani właściciele, ani kelnerzy i barmani nie mają żadnych uprawnień do sprawdzania faktu zaszczepienia gości.”

2021.12.01 Stanowisko IGGP W Sprawie Nowych Obostrzeń Rządu RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.