Stanowisko IGGP w sprawie wprowadzonych obostrzeń dla gastronomii

0
1207

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej w związku z wprowadzonymi od 1 grudnia obostrzeniami wydała komunikat, w którym przedstawia swoje stanowisko. Zawarte w nim informacje mogą służyć restauratorom jako wskazówki dotyczące obowiązujących norm prawnych.

Jednocześnie IGGP komunikuje, że restauratorom należącym do Izby gwarantuje pomoc prawną jeśli tylko będą takiej potrzebowali w związku z prowadzeniem swojej działalności i obowiązującymi ograniczeniami. W komunikacie może przeczytać „Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej gwarantuje pomoc dla Członków Izby, którzy spotkają się z problemem natury prawnej w tej kwestii”.

Izba mocno podkreśla, że wydane przepisy są wadliwe, ponieważ kolidują z innymi aktami prawnymi, o czym już w czerwcu br. informował Urząd Ochrony Danych Osobowych. Chodzi o możliwość weryfikacji przez przedsiębiorców tego czy goście restauracji są zaszczepieni czy nie. Wg oficjalnego stanowiska UODO nawet samo pytanie o szczepienie jest niezgodne z prawem.

„Głos w tej sprawie już dawno zabrał Urząd Ochrony Danych Osobowych, wydając komunikat, który jasno mówi, że wskazane Rozporządzenie i zmiany w nim wprowadzane nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciw COVID-19. Jedyną ewentualnością w tej kwestii jest dobrowolne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług podmiotu. Warto zaznaczyć, że ani właściciele, ani kelnerzy i barmani nie mają żadnych uprawnień do sprawdzania faktu zaszczepienia gości.”

2021.12.01 Stanowisko IGGP W Sprawie Nowych Obostrzeń Rządu RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.