[RPSiW] Uratujmy firmy od limitów!

0
779

28 lutego czyli już za 3 dni mija termin składania wniosków o pomoc z Tarczy PFR2.0 i Tarczy Branżowej 6.0. Statystyki przekazanych już kwot z założonych środków w programach pomocowych oraz liczba odrzuconych wniosków, zwłaszcza z sektora MŚP, jasno wskazują, że mechanika tych programów jest pilnie do poprawienia!

Jak pokazała wczorajsza konferencja prasowa Ministerstwa Zdrowia jesteśmy dalecy od odmrożenia. Większość firm w przemyśle spotkań i wydarzeń wchodzi w drugi rok od początku pandemii notując nadal straty powyżej 70%!  Duża część z tych firm nie mogła ze względu na obostrzenia wznowić od marca działalności. Tymczasem na dzień dzisiejszy nie ma planu ich odmrażania w ciągu najbliższych dwóch tygodni ani w dającej się przewidzieć perspektywie następnych tygodni, miesięcy… Logiczna wydaje się więc konieczność wydłużenia pomocy.

Jeśli państwo chce zrekompensować firmom straty w związku z decyzją o przedłużeniu ich zamknięcia na rzecz ochrony zdrowia społeczeństwa i funkcjonowania pozostałych obszarów gospodarki, to w pierwszej kolejności konieczna jest modyfikacja mechaniki dotychczasowych form pomocy.

Zarówno PFR2.0 jak i Tarcza Branżowa mają dla branż z szeroko rozumianego przemysłu spotkań i wydarzeń oraz turystyki niską skuteczność, głównie z powodu limitów, które
z rządowych narzędzi pomocowych wykluczają wiele firm z najwyższymi spadkami i najdłużej dotkniętych ograniczeniami – hotele miejskie, agencje eventowe, organizatorów wydarzeń, turystykę biznesowa, firmy targowe, firmy przewozowe.

Mowa o limitach pomocy de minimis, limitach pomocy PFR 2.0, limitach PKD, które wypaczają skuteczność zasadnej i wprowadzonej pomocy rządowej!

Za 3 dni tj. w niedzielę 28 lutego kończy się nabór tarczy 2.0 PFR i tarczy branżowej 6.0. Z 13 mld złotych w puli dostępnych subwencji w ramach PFR 2.0  banki wypłaciły dotychczas nieco ponad 6 mld złotych, czyli w programie wykorzystano niecałe 50% środków PFR dedykowanych dla branż najbardziej dotkniętych, czyli dla nas w przemyśle spotkań i wydarzeń!

Liczby pokazują że program ewidentnie nie dotarł do ogromnej części beneficjentów i to nie dlatego, że jest za mało firm, które tej pomocy potrzebują, ale dlatego, że wiele z nich nie spełnia ustanowionych w regulaminie limitów finansowych. Główną przyczyną odrzucenia lub niemożności złożenia wniosków w ramach PFR2.0, zgłaszaną przez podmioty jest brak właściwego PKD lub formy działalności (w tym zatrudnianie personelu na umowy cywilnoprawne) oraz niemożność zmieszczenia się we wprowadzonych do tarczy 2.0 limitach pomocy z obu tarcz.

Z kolei z tarczy branżowej 6.0 – zwolnienia z ZUS czy dofinansowania do wynagrodzeń  – nie może skorzystać wiele firm z nieodpowiednim dominującym PKD lub tych większych, które przekroczyły wysokość niskiego progu dopuszczalnej kwoty pomocy publicznej de minimis. Komisja Europejska dwukrotnie podniosła tę kwotę już kilka tygodni temu, jednak do pomocy nie wprowadzono nowych przepisów. Dlaczego??!!

Zwracamy uwagę, że termin składania wniosków o pomoc, która dotyczyła grudnia zeszłego roku i stycznia 2021 roku, mija za kilka dni, tj. 28 lutego!!! Tkwimy w limitach sprzed pandemii, przez które te pomoce przepadną i nie wesprą polskich firm: JDG, mikro i MSP. Czy ta opieszałość jest efektem niedopatrzenia?

O potencjalnej nieskuteczności pomocy informujemy administracje publiczną od początku programów. Wprowadzenie nowych przepisów, przedłużenie pomocy ze zwiększoną systemowo skutecznością, a także przedłużenie naborów muszą nastąpić niezwłocznie i tego właśnie oczekujemy jako Przemysł Spotkań i Wydarzeń.

„Wydaje się, że mamy już wypracowane lekarstwa na ekonomiczne, obiektywne, skutki pandemii, poważnym problemem jest jednak sposób podania i zaproponowana dawka! Chcielibyśmy, aby w wyniku leczenia pacjent przeżył…”komentuje Łukasz Adamowicz z Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń/TUgether.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.