Rodzinne świetlice dla uchodźców w restauracjach

0
881

Branża horeca bardzo mocno zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jedni przygotowują posiłki inni zapewniają noclegi. Jedna z sieci gastronomicznych udostępnia swoje lokale jako miejsce spotkań, wymiany doświadczeń, zabawy czy nauki.

Sieć restauracji SPHINX uruchomiła program Rodzinna Świetlica celem wsparcia uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Sieć udostępnia swoje lokale ukraińskim rodzinom w godzinach 9-13 jako miejsce spotkań, wymiany doświadczeń, zabawy czy nauki. SPHINX swoim nowym gościom oferuje także bezpłatny poczęstunek – zupy lub przekąski oraz napoje.

Fot.: Materiały prasowe Sfinks Polska

Na ukraińskie rodziny, które uciekły przed rosyjską napaścią, w restauracjach SPHINX biorących udział w programie, czeka miejsce, gdzie mogą spędzić czas w godzinach przedpołudniowych. Dla dzieci są kąciki zabaw, a dla dorosłych – rodziców, dziadków czy innych opiekunów – przygotowano stoliki w pobliżu stref, w których bawią się ich pociechy. W lokalach zaangażowanych w akcję można spodziewać się różnego rodzaju animacji dla najmłodszych, zajęć plastycznych i edukacyjnych, a także propozycji dla dorosłych, np. nauki języka polskiego, dyżuru prawnika lub innego doradcy. Aktywności – zarówno dzieci, jak i opiekunów – mogą się różnić w poszczególnych lokalizacjach. Restauratorzy i franczyzobiorcy SPHINX bowiem samodzielnie decydują o propozycjach dla nowych gości, współpracy z wolontariuszami czy zewnętrznymi organizacjami. O szczegółach informują m.in. plakaty przy wejściu do danej restauracji oraz ich lokalne profile na Facebooku i Instagramie.

– Od osób, które uciekły z Ukrainy, słyszymy pełne traumy opowieści o ucieczce z jedną walizką z ostrzeliwanych miast, kilkudniowej podróży do Polski, strachu o dzieci i niepewności, co robić dalej. Teraz dla nich bardzo ważne będzie odnalezienie się w nowej rzeczywistości i stworzenie namiastki normalnego życia. Chcemy im w tym pomóc, stąd pomysł Rodzinnych Świetlic w restauracjach SPHINX. W specjalnie przygotowanej przestrzeni w naszych lokalach tworzymy przyjazne miejsce, gdzie ukraińskie rodziny będą mogły się spotkać, znaleźć ciekawe zajęcia dla dzieci, a dla dorosłych poradę, życzliwość i odpoczynek – mówi Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska, spółki do której należy sieć SPHINX.

Goście przychodzący do Rodzinnej Świetlicy SPHINX, dorośli i dzieci, mogą skorzystać także z bezpłatnego poczęstunku. Otrzymają zupę (rosół lub pomidorowa) albo przekąskę (frytki z ketchupem lub bułka pita z humusem) oraz napój – do wyboru kawę, herbatę, sok, Pepsi lub napój 0,3 l z menu głównego. Regulamin programu dostępny jest na www.sphinx.pl.

W ramach pomocy w kryzysie humanitarnym Sfinks Polska przekazał także kilkaset koców, które trafiły do potrzebujących na Ukrainie. Oprócz tego restauratorzy i personel wszystkich sieci Sfinks Polska oraz pracownicy centrali zaangażowali się w zbiórki darów i wiele innych form wsparcia dla uchodźców, jak udzielenie schronienia czy transport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.