Rodzinne świetlice dla uchodźców w restauracjach

0
417

Branża horeca bardzo mocno zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jedni przygotowują posiłki inni zapewniają noclegi. Jedna z sieci gastronomicznych udostępnia swoje lokale jako miejsce spotkań, wymiany doświadczeń, zabawy czy nauki.

Sieć restauracji SPHINX uruchomiła program Rodzinna Świetlica celem wsparcia uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Sieć udostępnia swoje lokale ukraińskim rodzinom w godzinach 9-13 jako miejsce spotkań, wymiany doświadczeń, zabawy czy nauki. SPHINX swoim nowym gościom oferuje także bezpłatny poczęstunek – zupy lub przekąski oraz napoje.

Fot.: Materiały prasowe Sfinks Polska

Na ukraińskie rodziny, które uciekły przed rosyjską napaścią, w restauracjach SPHINX biorących udział w programie, czeka miejsce, gdzie mogą spędzić czas w godzinach przedpołudniowych. Dla dzieci są kąciki zabaw, a dla dorosłych – rodziców, dziadków czy innych opiekunów – przygotowano stoliki w pobliżu stref, w których bawią się ich pociechy. W lokalach zaangażowanych w akcję można spodziewać się różnego rodzaju animacji dla najmłodszych, zajęć plastycznych i edukacyjnych, a także propozycji dla dorosłych, np. nauki języka polskiego, dyżuru prawnika lub innego doradcy. Aktywności – zarówno dzieci, jak i opiekunów – mogą się różnić w poszczególnych lokalizacjach. Restauratorzy i franczyzobiorcy SPHINX bowiem samodzielnie decydują o propozycjach dla nowych gości, współpracy z wolontariuszami czy zewnętrznymi organizacjami. O szczegółach informują m.in. plakaty przy wejściu do danej restauracji oraz ich lokalne profile na Facebooku i Instagramie.

– Od osób, które uciekły z Ukrainy, słyszymy pełne traumy opowieści o ucieczce z jedną walizką z ostrzeliwanych miast, kilkudniowej podróży do Polski, strachu o dzieci i niepewności, co robić dalej. Teraz dla nich bardzo ważne będzie odnalezienie się w nowej rzeczywistości i stworzenie namiastki normalnego życia. Chcemy im w tym pomóc, stąd pomysł Rodzinnych Świetlic w restauracjach SPHINX. W specjalnie przygotowanej przestrzeni w naszych lokalach tworzymy przyjazne miejsce, gdzie ukraińskie rodziny będą mogły się spotkać, znaleźć ciekawe zajęcia dla dzieci, a dla dorosłych poradę, życzliwość i odpoczynek – mówi Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska, spółki do której należy sieć SPHINX.

Goście przychodzący do Rodzinnej Świetlicy SPHINX, dorośli i dzieci, mogą skorzystać także z bezpłatnego poczęstunku. Otrzymają zupę (rosół lub pomidorowa) albo przekąskę (frytki z ketchupem lub bułka pita z humusem) oraz napój – do wyboru kawę, herbatę, sok, Pepsi lub napój 0,3 l z menu głównego. Regulamin programu dostępny jest na www.sphinx.pl.

W ramach pomocy w kryzysie humanitarnym Sfinks Polska przekazał także kilkaset koców, które trafiły do potrzebujących na Ukrainie. Oprócz tego restauratorzy i personel wszystkich sieci Sfinks Polska oraz pracownicy centrali zaangażowali się w zbiórki darów i wiele innych form wsparcia dla uchodźców, jak udzielenie schronienia czy transport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj