[RAPORT] Podsumowanie wakacji 2020 – ceny noclegów i preferencje Polaków

0
1222

Wakacje 2020 mają się ku końcowi. Ostatnie miesiące były wyjątkowo trudne, dlatego warto zobaczyć, ile zmieniły w podejściu do krajowych wyjazdów latem.
Nie da się zaprzeczyć, że sytuacja związana z covidem wymusiła na polskiej branży turystycznej wprowadzenie procedur związanych z bardziej restrykcyjnym podejściem do kwestii higieny w obiektach noclegowych. Oprócz tego 1 sierpnia wszedł w życie program Polski Bon Turystyczny, z którego skorzystało już wielu beneficjentów.

Przeanalizowaliśmy, gdzie turyści poszukiwali noclegu w letnich miesiącach, uwzględniając dane pochodzące z portalu Nocowanie.pl w okresie od czerwca do sierpnia 2020. – mówi Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl. W tym czasie stronę odwiedziło blisko 8 milionów użytkowników, którzy wygenerowali ponad 132 miliony odsłon, i wysłali prawie 3 miliony zapytań o nocleg. Te wyniki są lepsze niż dotyczące analogicznego okresu w roku 2019 – wtedy z portalu skorzystało około 7 milionów użytkowników, dokonujących ponad 110 milionów odsłon. Wysłali oni także ponad 2 miliony zapytań o nocleg. Tak duże zainteresowanie turystów potwierdza nasze wcześniejsze obserwacje. Już na początku czerwca prognozowaliśmy, że wakacje 2020 będą rekordowe. W związku z niepewną sytuacją na świecie Polacy postawili na bezpieczne noclegi w kraju – przede wszystkim takie, które informują o wprowadzonych u siebie zasadach bezpieczeństwa.

Morze, góry czy Mazury – gdzie w tym roku wypoczywali Polacy?

Wśród popularnych kierunków nie widać dużej zmiany w stosunku do ubiegłego roku. Pomiędzy czerwcem a sierpniem 2020 województwami najchętniej wybieranymi na wakacje były zachodniopomorskie i pomorskie (zebrały po 24% wszystkich zapytań kierowanych przez turystów), oraz małopolskie (18%). Na czwartym miejscu uplasowało się dolnośląskie (10%). Najmniejszym zainteresowaniem turystów cieszyły się województwa: łódzkie, lubuskie i opolskie. W zachodniej części Pomorza najpopularniejszymi kurortami są Mielno, Sarbinowo, Pobierowo oraz Kołobrzeg – o noclegi w tych miastach turyści pytają najczęściej. Natomiast w województwie pomorskim najchętniej wybierane są Władysławowo, Łeba, Krynica Morska, Karwia i Jastarnia. Możemy uogólnić, że Polacy dzielą się na fanów morza oraz amatorów gór. Na południu nadal króluje Zakopane – tam właśnie chce wypoczywać większość turystów. Poza tym w województwie małopolskim zainteresowaniem cieszy się także Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Krynica-Zdrój i Białka Tatrzańska. Co ciekawe, Kraków, który w 2019 był w TOP 3 miast w Małopolsce, teraz znalazł się poza pierwszą dziesiątką!

W porównaniu do ubiegłego roku, na Dolnym Śląsku nie widać większych zmian w popularnych kierunkach. Turyści nadal wybierają wypoczynek w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju oraz Wrocławiu. Podobnie na Śląsku – tam wśród najpopularniejszych kurortów ciągle znajduje się Wisła, Szczyrk, Ustroń, Żywiec oraz Brenna.

TOP 20 najpopularniejszych miejscowości

Od czerwca do sierpnia 2020 największym zainteresowaniem turystów cieszyło się Zakopane. Dominująca pozycja tego miasta utrzymuje się kolejny rok. Na drugim miejscu znalazło się Władysławowo, a podium zamyka Karpacz. Wśród dwudziestu najpopularniejszych wakacyjnych miejscowości uplasowały się również: Łeba, Polańczyk, Kołobrzeg, Ustka, Mielno, Sarbinowo, Szklarska Poręba, Krynica Morska, Ustronie Morskie, Szczawnica, Pobierowo, Solina, Karwia, Jarosławiec, Jastrzębia Góra, Jastarnia oraz Rewal. Obserwując to zestawienie, możemy stwierdzić, że przeważająca część Polaków w wakacje chce korzystać z uroków plaży i wypoczynku nad polskim morzem. Większości raczej nie przerażają tłumy nad Bałtykiem.

Cena wakacji w Polsce. Ile kosztuje wypoczynek?

W tym roku turyści z dużym niepokojem czekali na wakacje. Wiele osób obawiało się bowiem wzrostu cen noclegów. Z badania przeprowadzonego przez portal Nocowanie.pl wynika jednak, że strach był daremny. Większość właścicieli obiektów noclegowych (56%) deklarowało pozostanie przy stałych stawkach, a prawie 24% nawet obniżyło swoje ceny!
Średnia cena noclegu na wybrzeżu, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów, nie odbiega od ubiegłorocznej – nadal wynosi nieco ponad 50 złotych. Podobnie jak rok temu najdroższym nadmorskim kurortem są Międzyzdroje, gdzie średnio za nocleg płaci się 65 złotych. Natomiast wśród najtańszych lokalizacji znalazły się Sarbinowo (42 złote), Karwia i Władysławowo (średnio po 47 złotych za nocleg). Podobny pułap cenowy mamy w górskich miejscowościach, choć w tym roku jest też jedno zaskoczenie. Mianowicie średnia cena noclegu w Zakopanem jest niższa niż rok temu i wynosi 56 złotych. Najdroższe noclegi są w Szczyrku, gdzie trzeba zapłacić około 60 złotych. Natomiast najkorzystniej jest wybrać Krościenko nad Dunajcem (40 złotych), Murzasiche (42 złote) lub okolice Jeziora Solińskiego. Średnia cena noclegu w Polańczyku i Solinie to niewiele ponad 45 złotych.

Bon turystyczny 500+. Jaki miał wpływ na tegoroczne wakacje?

Program Polski Bon Turystyczny wystartował dokładnie w połowie wakacji. Od 1 sierpnia beneficjenci mogą nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne, które realizowane są na terenie kraju. Największe zainteresowanie noclegami opłacanymi bonem można było zauważyć pomiędzy 14 a 16 sierpnia, kiedy przypadał przedłużony weekend. Polacy bardzo chętnie organizowali w tym czasie rodzinne wyjazdy, a najchętniej wybieranym kierunkiem było Zakopane i nadmorskie miejscowości (Władysławowo, Łeba, Mielno, Krynica Morska). Zaraz za nimi znalazł się Karpacz.

Można zauważyć pewną prawidłowość – te wszystkie lokalizacje, poza tym, że są znanymi kurortami turystycznymi, oferują również wiele atrakcji, które mogą spodobać się dzieciom.

Wakacje przedłużone na wrzesień?

Badanie, które portal Nocowanie.pl przeprowadził wśród swoich klientów, pokazuje również, że polscy turyści coraz częściej planują swój wypoczynek poza głównym sezonem. Chcą uniknąć tłumów na plaży – przebywanie wśród dużej liczby osób dla wielu wczasowiczów nie jest komfortowe. Wolą więc odczekać kilka tygodni, ciesząc się większą przestrzenią. Właściciele obiektów noclegowych potwierdzają tę tendencję. Mówią, że przyjmują dużo rezerwacji na wrzesień i robione są one nawet przez rodziny z dziećmi – głównie te, które nie mają jeszcze obowiązku szkolnego lub są dopiero na wczesnym poziomie edukacji. Poza tym widać też zainteresowanie wyjazdami w październiku oraz zimą, zwłaszcza w grudniu i styczniu, kiedy rozpoczynają się ferie zimowe. – dodaje ekspert Nocowanie.pl.

Autor: Katarzyna Stępień

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.