Najkrótsza prezesura w historii ROT – Andrzej Pruś zrezygnował z funkcji po jednym dniu

0
1132
Dzień po poniedziałkowym walnym zgromadzeniu i wyborze na nowego nowego prezesa Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Prusia doszło do nietypowej sytuacji – rezygnacji z funkcji. We wtorek Andrzej Pruś poinformował o tym na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

W poniedziałek na walnym zgromadzeniu Marszałek Andrzej Bętkowski wyraził chęć, by nowym szefem ROT został przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś. – Region świętokrzyski ma wiele do zaoferowania. Jest bogaty w zabytki, są tu także organizowane liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe. Ich planowanie, organizacja, promocja i finansowanie jest związane z działalnością urzędu marszałkowskiego, stąd konieczne jest, aby w strukturach organizacji odpowiednie miejsce zajmował przedstawiciel Sejmiku – argumentował Andrzej Bętkowski.

Wątpliwości co do wyboru Prusia na prezesa ROT pojawiły się właściwie natychmiast. We wtorek po południu w trybie ekspresowym zwołano konferencję prasowa w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach. Podczas spotkania z dziennikarzami Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa i nowo wybrany prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej ogłosił, iż zrezygnował z funkcji prezesa. Jak wyjaśnił, istnieją wątpliwości natury prawnej, że nie może łączyć funkcji radnego sejmiku i prezesa instytucji podległej samorządowi województwa, która prowadzi działalność gospodarczą. Andrzej Pruś zrezygnował też z funkcji delegata marszałka województwa. Marszałek nie przyjął tej deklaracji. Trwa analiza prawna sytuacji.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski powiedział, że istnieją opinie prawne, wedle których obaj samorządowcy mogą zasiadać we władzach Regionalnej Organizacji Turystycznej. Dodajmy, że z funkcji członka zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej zrezygnował także starosta kielecki Mirosław Gębski w związku z tymi samymi wątpliwościami.

Co do nowego prezesa – konieczne będzie zwołanie kolejnego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.