Promocja na globalną skalę i rozwój turystyki biznesowej – Katowice chcą zaistnieć na mapie świata

0
1033

W 2022 roku Katowice w ciągu 7 dni odwiedzi około 20 tys. gości z całego świata. Stolica Górnego Śląska już rozpoczęła przygotowania do Światowego Forum Miejskiego i liczy, że organizacja prestiżowej imprezy przyciągnie zagranicznych inwestorów, wpłynie na rozwój turystyki biznesowej i wzrost dochodów małych i średnich przedsiębiorstw. Takie wydarzenie to znacząca promocja dla miasta, które ma szanse kolejny raz udowodnić, że jest sprawnym organizatorem.

– Dla nas jest to wielka szansa na promocję w skali globalnej, podobnie jak to było podczas szczytu klimatycznego – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice. – Przyjedzie do nas około 20 tys. osób, decydentów, głów państw, przedstawicieli rządów, organizacji pozarządowych, biznesu, ludzi świata nauki, więc kluczowe osoby, które wpływają na różne sfery życia społecznego. To szansa pokazania się z dobrej strony.

Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowej, które będzie organizować Światowe Forum Miejskie. O oficjalnym przyznaniu organizacji konferencji Polsce na portalu społecznościowym poinformował szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński. To ten resort zgłosił kandydaturę Katowic do ONZ.

– O tym wielkim sukcesie zdecydowało kilka czynników, po pierwsze, sprawnie przeprowadzony proces aplikacyjny i dobra współpraca między ministrem a prezydentem Katowic – mówi Maciej Stachura. – Druga kwestia, to szczyt klimatyczny, który stał się naszą wizytówką. Byliśmy bardzo chwaleni za organizację, wszystko przebiegło bez żadnych zakłóceń. Trzecia kwestia to to, co miasto osiągnęło. Polska w ostatnich 30 latach przeszła olbrzymie przemiany, a Katowice są ich symbolem.

Na czas trwania Światowego Forum Miejskiego fragment Katowic zostanie wygrodzony i oddany pod jurysdykcję ONZ. Miasto będzie odpowiadać za logistykę, transport i promocję. I na to właśnie stawiają urzędnicy. W czasie odbywającego się Forum planują szereg imprez towarzyszących po to, by goście mogli lepiej poznać historię stolicy Górnego Śląska, jego rozwój i mieszkańców.

– Będziemy chcieli pokazywać, jak się rozwijają Katowice, ale też nasze korzenie przemysłowe, kulturę, żeby wszyscy mogli wyraźnie zobaczyć tę transformację, czyli jak Katowice wyglądały 10, 20 czy 50 lat temu, a jak wyglądają dzisiaj – wymienia  Maciej Stachura.

Światowe Forum Miejskie jest organizowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) i poświęcone polityce miejskiej i rozwojowi miast. Odbywa się co dwa lata. W 2018 roku miało miejsce w Kuala Lumpur w Malezji, a przyszłym roku planowane jest w Abu Zabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W rywalizacji o organizację jedenastej edycji forum w 2022 roku Katowice pokonały Dortmund i Mexico City.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.