Prawdziwa sytuacja ekonomiczna Hotelarzy

0
1831

W styczniu b.r. SzkoleniaHoteli.pl dokonały analizy sytuacji ekonomicznej hotelarzy i obiektów hotelowych. Celem przeprowadzonej ankiety, było zrozumienie jak wygląda prawdziwa sytuacja hotelarzy. Przedstawiamy Wam krótki komentarz autora oraz infografiki. W najbliższym czasie zorganizujemy także program w Horeca TV, w którym szerzej omówimy wyniki tej ankiety wspólnie z pomysłodawcą Krzysztofem Głąbińskim.

Media podają różne historie, m.in. że hotele tracą po kilkadziesiąt milionów miesięcznie, opowiadają o przypadkach samobójstw popełnionych na skutek ciężkiej sytuacji, kierują opinię publiczną w stronę krytyki za nie przestrzeganie zasad lub próby sprytnego omijania prawa przez branżę, jednocześnie podając za wzór historię państwowych hoteli świetnie dających sobie radę na rynku w charakterze hoteli medycznych.

Historie z takim przekazem dolewają oliwy do ognia, i tak już w drastycznie podzielonym społeczeństwie. Budowany od lat, przez rząd, podział społeczeństwa, dotyczy zarówno zwolenników i wrogów danej partii, podejścia do Covid-19, jak i praw kobiet do aborcji, charakteru WOŚP oraz każdej innej oceny społecznej. Podział dotyczy również opinii o sytuacji hotelarzy w Polsce. Połowa społeczeństwa współczuje, połowa cieszy się, że wreszcie bogaci widzą jak to jest “w prawdziwym życiu”.

Taki medialny obraz branży budowany przez media przesłania prawdziwy stan i osłabia odbiór sytuacji przez rząd. Osłabienie odbioru prawdopodobnie wynika też z faktu braku zjednoczenia wśród hotelarzy. Istniejące dwie izby, które reprezentują hotelarzy, przyjęły odmienne strategie w lobbowaniu rządu, tym samym nie pomagając w jednolitym przekazie.

Faktem jest, że pandemia uderzyła w branżę turystyczną. Turystyka zagraniczna zniknęła. Turystyka krajowa została ograniczona. Powodem ograniczeń powinny być obostrzenia mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się pandemii poprzez ograniczenie ruchu ludzi, zwłaszcza w kontaktach z tzw. ogniskami zarażeń. Czy rzeczywiście tak jest?

Przeprowadzona ankieta, pokazuje jak wygląda prawdziwa sytuacja ekonomiczna hotelarzy. Zanim przejdziemy do wyników analizy, kilka uwag. Po pierwsze, dziękujemy bardzo wszystkim, którzy ankietę wypełnili. Z ponad 2600 obiektów, tylko 200 wzięło udział w ankiecie. Jako próba reprezentatywna to wystarczyło do przeprowadzenia analizy, ale zastanawiające jest dlaczego pozostali postanowili nie przyłączać się do akcji.

Po drugie, dziękujemy Horeca Business Club oraz Konferencje.pl za pomoc w promocji i w pracy nad tworzeniem analizy. Wyniki przeprowadzonej analizy dostępne są w postaci infografiki pod tym artykułem. Zamiarem naszym było jak najbardziej zrozumiałe przedstawienie sytuacji, a infografika wydała się być idealną formą łatwego przekazu wielu liczb.

Zastrzeżenie: Analiza ankiety i jej opracowanie są opinią własną. Nasza opinia bazuje na wynikach analiz, ale wciąż jest to nasza, własna, subiektywna ocena.

W komentarzach zapraszamy do wyrażania swoich własnych opinii na temat sytuacji hotelarzy, reakcji rządu i wyników przedstawionych w infografice.

Osoby lub instytucje chcące wykorzystać ankietę, mają nasze autorskie pozwolenie bez ograniczeń.

Dla analityków dostępne są wyniki ankiety w postaci bazy danych. Prosimy o kontakt pod [email protected]

Badanie Sytuacji Ekonomicznej Hoteli I Obiektow Noclegowych 2020 2021 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.