Polski Ład: Już od stycznia 2022 roku nowe obowiązki dla lokali gastronomicznych!

0
3378
Fot.: GoPOSOd 2022 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa dotycząca wdrożenia obowiązkowych płatności bezgotówkowych. Pół roku później w życie wejdzie też ta, związana z integracją z terminalami płatniczymi. Jakie są szczegóły nowelizacji i kogo będą obowiązywać?

Nowe zmiany
Część przepisów wejdzie w życie już na początku stycznia 2022 roku. Choć obowiązkowe płatności bezgotówkowe będą obowiązywać większość przedsiębiorców, niezależnie od narzędzia rejestrującego sprzedaż, integracje dotkną tych, korzystających zwłaszcza z kas fiskalnych online. Aby nie musieć martwić się tym obowiązkiem warto zamienić kasę fiskalną na drukarkę połączoną z systemem sprzedażowym POS. Co więcej, tego typu rozwiązanie posiada automatyczną synchronizację z terminalem, co w przypadku ewentualnych późniejszych zmian może okazać się dużym ułatwieniem.

Płatności bezgotówkowe
Zgodnie z nowym projektem pierwsza ze zmian przewiduje obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych “w miejscach, w których działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych”. Zapis ten dotyczyć będzie tylko tych przedsiębiorców, którzy stosują kasy lub drukarki fiskalne. Przyjmowanie takich płatności będzie musiało przebiegać za pośrednictwem instrumentu płatniczego, którym może być terminal płatniczy, płatność mobilna lub przelew bankowy.

Ustawa przewiduje jednak ulgi na nabycie terminalu płatniczego oraz obsługę płatności z jego użyciem, która odliczana będzie od podstawy opodatkowania. Będzie przysługiwać od roku, w którym został wprowadzony terminal i obowiązywać tak długo, jak firma ponosić będzie wydatki z nim związane. Uwzględniono jednak pewne limity. W danym roku podatkowym przedsiębiorca będzie mógł odliczyć maksymalnie 1 tys. złotych.

Ulga wygląda nieco inaczej w przypadku małych podatników, którym będzie przysługiwało prawo do zwrotu VAT w ciągu 15 dni. Tacy przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 200% wydatków związanych z urządzeniem i jego obsługą, jednak kwota ta nie będzie mogła być wyższa niż 2 tys złotych rocznie.

Integracja kas fiskalnych z terminalem płatniczym
Druga nowelizacja zakłada obowiązkową integrację kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym i zacznie obowiązywać później – 1 lipca 2022 roku. W zapisie czytamy: “przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas […], zapewnia współpracę kasy rejestrującej z terminalem płatniczym zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, określonymi w przepisach wykonawczych”. W związku z tym ustawa ta nie obejmie firm i przedsiębiorców, prowadzących sprzedaż za pośrednictwem drukarek fiskalnych online lub kas fiskalnych offline (z papierowym i elektronicznym zapisem kopii). Jeśli posiadany terminal nie umożliwi integracji z kasą online, to po stronie podatnika leżeć będzie obowiązek wymiany sprzętu i wywiązanie się z przepisu. Brak integracji będzie wiązać się z grzywną wysokości 5 tys. złotych.

Fot.: GoPOS

Systemy POS i wbudowana integracja
W przypadku przedsiębiorców posiadających drukarki fiskalne połączone z systemem sprzedażowym POS, obowiązek integracji nie jest wymagany. Aby nie musieć jej wprowadzać warto zamienić zatem kasę fiskalną online na takie rozwiązanie, które dodatkowo posiada wbudowaną synchronizację z terminalem. POS automatycznie przekazuje informacje o wartości rachunku do terminala oraz odbiera odpowiedź o powodzeniu transakcji. Dzięki temu sprzedaż prowadzona jest wygodnie i błyskawicznie.

Oprogramowanie GoPOS posiada taką integrację zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i w przypadku rozwiązań mobilnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej temat systemów sprzedażowych, odwiedź stronę internetową.

Fot.: GoPOS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.