Polska branża hotelarska atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

0
1219
Bieżący rok może okazać się dla krajowego sektora hotelarskiego rekordowy pod względem liczby inwestycji oraz sumy przeznaczonych środków finansowych przez zagranicznych przedsiębiorców. W raporcie CBRE „European Hotels. Investor Intensions Survey 2018” Polska została bowiem uznana za najatrakcyjniejszy rynek w Europie Środkowo-Wschodniej do ulokowania kapitału w tym segmencie.

Zdaniem analityków CBRE wpływ na poprawę pozycji Polski w zestawieniu najatrakcyjniejszych kierunków do inwestycji hotelowych na Starym Kontynencie ma przyspieszony rozwój gospodarczy w naszym kraju. W związku z tym specjaliści przewidują, że ubiegłoroczny rekord finansowy (suma ulokowanego w sektor hotelarski zagranicznego kapitału wyniosła 350 mln €) zostanie znacząco poprawiony.

„Ubiegły rok, zarówno pod względem wielkości jak i liczby transakcji hotelowych, był rekordowy dla Polski […], a wiele wskazuje na to, że 2018 będzie jeszcze lepszy. Po pierwsze, apetyt inwestorów rośnie. Po drugie, tego typu inwestycje już nie są postrzegane jako niszowa forma lokaty kapitału. Grono zainteresowanych inwestorów sukcesywnie się powiększa, a liczą oni przede wszystkim na wzrost wartości kapitału w przyszłych latach” – tłumaczy Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych w CBRE, cytowany przez portal TurInfo.pl

W badaniu przeprowadzonym przez CBRE aż 90% przedsiębiorców zadeklarowało, że w tym roku planuje zainwestować w hotele. Ponad połowa respondentów zamierza również zwiększyć nakłady finansowe w ten sektor. Rynek hotelarski przestał zatem być postrzegany jako niezbyt atrakcyjny do lokowania kapitału, skoro coraz więcej firm prywatnych (28% inwestorów), funduszy inwestycyjnych (23%) oraz osób indywidualnych i spółek rodzinnych (20%) rozważa zaangażowanie w tę branżę.

Jako główny powód inwestycji w hotele potencjalni zainteresowani wymieniają wzrost wartości kapitału (38% badanych) oraz zróżnicowanie składu portfela inwestycyjnego (16%). Przedsiębiorcy widzą też możliwość wyższej stopy zwrotu niż w przypadku nieruchomości innego typu. Dla części ankietowanych problem stanowią wprawdzie cena aktywów, czy też uwarunkowania geopolityczne, ale nie powinno to wpłynąć negatywnie na prognozy CBRE dla rodzimego sektora hotelarskiego. W gronie najatrakcyjniejszych europejskich kierunków do inwestycji hotelowych wciąż przez Polską plasują się zwłaszcza Wielka Brytania (preferowana przez 35% inwestorów), Niemcy (18%) i Hiszpania (16%), ale w środkowo-wschodniej części kontynentu nasza kraj stał się liderem dystansując m.in. Czechy.

Pełny raport dostępny jest na stronie internetowej: https://tinyurl.com/y8wabjhz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.