Podwyżki na lotniskach ograniczą ruch turystyczny

0
847

prezes lotniczej grupy Ryanair Michael O’Leary pisze list do premiera Morawieckiego, w którym ostrzega przed konsekwencjami dla turystyki w związku z planowanymi podwyżkami opłat lotniskowych.

Prezes Ryanaira twierdzi, że niektóre opłaty lotniskowe w Polsce zgodnie z zapowiadaną przez rząd podwyżką, mogą sięgnąć nawet 70%. To oczywiście wpłynie na ograniczenie ilości połączeń, a finalnie przerzucenie kosztów na pasażerów. Dodatkowo może się także zakończyć tym, że część dotychczasowego ruchu turystycznego będzie przeniesiona do innych krajów, na czym ucierpi polska turystyka.

Cała branża lotnicza z powodu epidemii koronawirusa przeżywa do dziś bardzo duży kryzys. Wiele linii lotniczych upadło, co skutkowało zwolnieniem z pracy setek tysięcy ludzi. Planowana podwyżka to kolejna przeszkoda na drodze do powolnej odbudowy tego sektora, który ma wpływ również na inne branże, takie jak chociażby hotelarstwo. Mniej turystów, oznacza mniej sprzedanych noclegów w hotelach.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uzasadnia chęć podniesienia opłat lotniskowych swoimi problemami finansowymi. Jednak szef Ryanaira uważa, że powinna ona zwrócić się o stosowną pomoc do swojego właściciela, czyli do państwa. Michael O’Leary zauważa, że taką pomoc odpowiednicy PAŻP otrzymali w Grecji czy Niemczech.

Poniżej przedstawiamy list szefa Ryanaira Michael O’Leary do premiera Morawieckiego.

„Szanowny Panie Premierze,

Pandemia Covid-19 wywołała najpoważniejszy kryzys w historii lotnictwa. Bezprecedensowy spadek ruchu lotniczego spowodował ogromne straty finansowe, upadki linii lotniczych i utratę setek tysięcy miejsc pracy. Chociaż linie lotnicze pracują ciężko nad przywróceniem ruchu lotniczego, straty poniesione w trakcie kryzysu Covid będą obciążały finanse linii lotniczych przez wiele lat.

Polskie opłaty za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej były niekonkurencyjne w porównaniu do innych krajów europejskich jeszcze przed wybuchem epidemii Covid-19. W 2019 roku średnia opłata za korzystanie ze służb w terminalach europejskich wynosiła 166 euro, podczas gdy analogiczna opłata na polskich lotniskach regionalnych aż 181 euro. Dlatego propozycja PAŻP, aby podnieść opłaty za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej w polskich regionalnych portach lotniczych o nawet 70%, przy jednoczesnym zwiększeniu opłat trasowych o 26%, wskazuje na oderwanie PAŻP od rzeczywistości branży przewozów lotniczych, która została zdziesiątkowana przez pandemię. Takie proponowane podwyżki będą podwójnie szkodliwe dla polskiej sieci regionalnych połączeń powietrznych, nakładając najwyższy w Europie handicap kosztowy na regionalne porty lotnicze w stosunku do głównych lotnisk stołecznych.

Linie lotnicze nie będą w stanie ponosić takich zwiększonych kosztów. Również polscy konsumenci nie są gotowi, aby pokrywać takie koszty w formie wyższych opłat za przeloty. Zagrozi to rentowności komercyjnej marginalnych tras w Polsce, z których większość łączy regionalne porty lotnicze. Wynikiem tego będzie utrata siatki połączeń, lokalnych miejsc pracy i powiązanych korzyści gospodarczych. Przeniesienie potencjału linii lotniczych z Polski będzie oznaczało jego relokację na trasy w innych krajach Europy Środkowej, dając im przewagę ekonomiczną nad Polską w okresie, gdy regiony konkurują o turystów i inwestycje zewnętrzne.

Wzywamy Pański Rząd do zbadania proponowanych podwyżek cen i podjęcia interwencji w celu ochrony polskiej sieci połączeń lotniczych w okresie, gdy linie lotnicze dopiero stają na nogi po okresie pandemii. W zakresie, w jakim PAŻP potrzebuje dodatkowych środków na skutek epidemii Covid, takie finansowanie powinno zostać zapewnione przez właściciela, jak ma to miejsce w Niemczech, Grecji i innych krajach. Finansowanie przez właścicieli zapobiega nadmiernemu obciążeniu linii lotniczych, które już ponoszą ogromne koszty inwestycji w przywracanie ruchu lotniczego poprzez oferowanie biletów po obniżonych cenach.

Mamy nadzieję na możliwość omówienia tej ważnej kwestii z Panem Premierem w trakcie spotkania w najszybszym możliwym dla Pana Premiera terminie.

Z poważaniem,

Michael O’Leary”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.