Od lipca obowiązuje nowa ustawa o imprezach turystycznych

0
1436
Od lipca wprowadzone w życie zostały nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych w Polsce. Zastąpiły one dotychczasowe z 1997 roku. Zwiększy się też odpowiedzialność karna dla przedsiębiorców.

Celem ustawy będzie dokładniejsza ochrona podróżnych i klientów sektora turystycznego. Najważniejszą zmianą jest włączenie do ustawy podmiotów definiowanych jako przedsiębiorstwa, ułatwiające nabywanie usług turystycznych. Na nowo zostało zdefiniowane pojęcie „usługi turystycznej”, a także zostały określone warunki oferowania, sprzedaży i realizacji imprez turystycznych.

Dodatkowo wyznaczono ramy działania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, a klienci na mocy nowych przepisów zyskają szereg przywilejów, m.in. możliwość zareklamowania usługi lub imprezy turystycznej w ciągu trzech lat od jej zakończenia. W tym momencie na reklamację mają 30 dni.

Według nowych przepisów klienci będą mieli możliwość odstąpienia od imprezy turystycznej w przypadku wystąpienia tzw. nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym i jego okolicy. W ustawie zawarto też prawo do rezygnacji w przypadku znaczących zmian wprowadzonych przez organizatorów, np. zmiany środków transportu czy podwyższenia ceny imprezy o więcej niż 8%. W związku z tą zmianą organizatorzy będą musieli zaproponować klientowi inną, porównywalną ofertę lub zwrócić wpłacone prze klienta środki.

Nowa ustawa nie reguluje natomiast odpowiedzialności pośredników online wobec przedsiębiorstw turystycznych, np. noclegowych. Z pełną wersją dokumentu można zapoznać się na portalu rządowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.