Od lipca obowiązuje nowa ustawa o imprezach turystycznych

0
299
Od lipca wprowadzone w życie zostały nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych w Polsce. Zastąpiły one dotychczasowe z 1997 roku. Zwiększy się też odpowiedzialność karna dla przedsiębiorców.

Celem ustawy będzie dokładniejsza ochrona podróżnych i klientów sektora turystycznego. Najważniejszą zmianą jest włączenie do ustawy podmiotów definiowanych jako przedsiębiorstwa, ułatwiające nabywanie usług turystycznych. Na nowo zostało zdefiniowane pojęcie „usługi turystycznej”, a także zostały określone warunki oferowania, sprzedaży i realizacji imprez turystycznych.

Dodatkowo wyznaczono ramy działania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, a klienci na mocy nowych przepisów zyskają szereg przywilejów, m.in. możliwość zareklamowania usługi lub imprezy turystycznej w ciągu trzech lat od jej zakończenia. W tym momencie na reklamację mają 30 dni.

Reklama

Według nowych przepisów klienci będą mieli możliwość odstąpienia od imprezy turystycznej w przypadku wystąpienia tzw. nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym i jego okolicy. W ustawie zawarto też prawo do rezygnacji w przypadku znaczących zmian wprowadzonych przez organizatorów, np. zmiany środków transportu czy podwyższenia ceny imprezy o więcej niż 8%. W związku z tą zmianą organizatorzy będą musieli zaproponować klientowi inną, porównywalną ofertę lub zwrócić wpłacone prze klienta środki.

Nowa ustawa nie reguluje natomiast odpowiedzialności pośredników online wobec przedsiębiorstw turystycznych, np. noclegowych. Z pełną wersją dokumentu można zapoznać się na portalu rządowym.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!