NoLo na fali: wzrost zainteresowania napojami bezalkoholowymi i niskoprocentowymi

0
321

Z początkiem każdego roku eksperci z branży alkoholowej starają się przewidzieć, jakie trendy będą dominować w nadchodzących miesiącach. Wśród wielu prognoz na rok 2024, jednym z wiodących trendów jest wzrost popularności produktów określanych jako NoLo, czyli napoje alkoholowe o niskiej lub zerowej zawartości alkoholu. To zjawisko wyraża się w dwóch aspektach: coraz większej liczbie abstynentów oraz rosnącym zainteresowaniu napojami bezalkoholowymi lub o niskiej zawartości alkoholu.

Według danych organizacji Drinkaware, aż jedna czwarta badanych Brytyjczyków w wieku 16-25 lat określiła się jako całkowici lub częściowi abstynenci, pijący tylko przy specjalnych okazjach. Globalna wartość napojów NoLo w 2022 roku osiągnęła 11 mld dolarów na dziesięciu kluczowych rynkach w Europie, USA i Australii. Raport IWSR Drinks Market Analysis z 2022 roku potwierdza, że popularność napojów bezalkoholowych oraz niskoprocentowych stale rośnie.

W Polsce także zauważalny jest wzrost zainteresowania napojami NoLo, zwłaszcza bezalkoholowym piwem. Według raportu „Rewolucja 0,0 proc. na rynku piwowarskim”, kategoria piw bezalkoholowych osiągnęła blisko 6% udziałów w rynku piwa. Spada natomiast zainteresowanie tradycyjnymi piwami.

Kolejnym zauważalnym trendem jest akcja „Suchy styczeń” (Dry January), zachęcająca do abstynencji przez cały miesiąc po okresie świątecznym. W Polsce co dziesiąty badany zrezygnował z picia alkoholu w styczniu, dołączając do globalnego trendu Dry January.

Również w sferze randkowania obserwuje się zmiany. Trend „sober dating”, czyli randkowanie bez alkoholu, zyskuje na popularności. Młodzi ludzie coraz częściej preferują spotkania bez używek, co wynika z dbałości o zdrowy styl życia i świadomego przeżywania chwil.

Co ciekawe, mimo rosnącej popularności NoLo, badania pokazują, że osoby pijące tego typu napoje nie są całkowitymi abstynentami. Coraz częściej sięgają po koktajle, zwłaszcza na bazie kawy. W 2024 roku przewiduje się, że będą modne koktajle takie jak espresso martini czy cold brew negroni.

Inny istotny trend dotyczy piwa, ale nie bezalkoholowego. Coraz większe zainteresowanie wzbudzają piwa nitro, czyli te nasycane azotem, co nadaje im delikatną i aksamitną konsystencję. Z kolei w kategorii win coraz większą popularnością cieszą się wina białe, zwłaszcza te pochodzące z Burgundii, Napy oraz Doliny Rodanu.

Podsumowując, rok 2024 to czas dominacji trendu NoLo, ale także innowacyjnych rozwiązań w świecie alkoholi. Wzrost zainteresowania produktami bezalkoholowymi oraz rozwój nowych kategorii napojów i kreatywnych koktajli stanowią odpowiedź na zmieniające się preferencje i potrzeby konsumentów, którzy coraz bardziej cenią jakość i zdrowy styl życia.

Publikacja została opracowana na podstawie materiałów prasowych firmy XBS PRO-LOG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.