Najstarszy działający hotel świata. Ma ponad 1300 lat i należy do tej samej rodziny

0
3286
Fot.: Adam Białas

Uznany przez Księgę Rekordów Guinessa za najstarszy działający hotel na świecie – Nishiyama Onsen Keiunkan przetrwał kataklizmy, wojny i trzęsienia ziemi. Znajduje się u podnóża Południowych Alp Japońskich.

Powstał 1317 lat temu, czyli ponad dwa i pół wieku wcześniej od daty chrztu Polski, czy założenia królestwa Anglii. Od momentu otwarcia jest nieprzerwanie prowadzony przez 52 pokolenia tej samej rodziny. Cena noclegu w tym unikatowym hotelu kształtuje się na poziomie od 1,6 tys. do 2,6 tys. zł.

Obiekt znajdujący się w mieście Hayakawa, w prefekturze Yamanashi, powstał w 705 r. jako tradycyjny japoński „ryokan”, czyli gospoda świadcząca usługi noclegu i wyżywienia dla podróżujących. Od czasu założenia przez Mahito Fujiwara, syna doradcy cesarza Tenji, pozostaje w rękach jego potomków. Nazwa Nishiyama Onsen Keiunkan pochodzi od ery „Keiun”, w której drugim roku został zbudowany. Nie jest to duży hotel — Nishiyama Onsen Keiunkan ma tylko 37 pokoi. Niektóre z łaźniami na świeżym powietrzu, a inne z platformą widokową na niebo i góry, a także bar karaoke i restaurację serwującą lokalną wołowinę koshu. Ostatni generalny remont przeszedł w 1997 r., jednak kosztowna modernizacja, malejąca liczba gości oraz konkurencja ze strony tańszych hoteli sprawiły, że jego przychody znacznie spadły.

Fot.: Adam Białas
Fot.: Adam Białas
Fot.: Adam Białas

Od wieków działalność hotelu związana jest z występowaniem tam krystalicznie czystych gorących źródeł, których wody pobierane są przez pompy o wydajności ponad 1,5 tys. litrów na minutę. Tamtejsze strumienie mają właściwości lecznicze — zawierają pierwiastki (niektóre nawet radioaktywne) i minerały. W sumie w obiekcie znajdują się cztery łaźnie zewnętrzne i dwie wewnętrzne, ponadto każdy pokój wyposażony jest w prywatne wanny z dostępem do wody z gorących źródeł. Wystrój wnętrz hotelu utrzymany jest w tradycyjnej japońskiej stylistyce. Uroku dodają także pobliskie atrakcje przyrodnicze, czyli Góry Akaishi, zwane inaczej Południowymi Alpami Japońskimi, leżącymi w centralnej części wyspy Honsiu. Hotel nie ma ścisłego profilu i jest otwarty dla każdego. Mówi się, że gościł wielu znanych polityków i samurajów jak Ieyasu Tokugawa – założyciela dynastii siogunów Tokugawa, czy Shingen Takeda magnata feudalnego w okresie średniowiecznej Japonii. Natomiast drugi najstarszy hotel na świecie – Hoshi Ryokan, który został otwarty 13 lat później – znajduje się około sześciu godzin jazdy od Nishiyama Onsen Keiunkan i położony w pobliżu Morza Japońskiego.

Fot.: Adam Białas
Fot.: Adam Białas
Fot.: Adam Białas

Autor © Adam Białas ekspert rynku, dyrektor BIALAS Consulting & Solutions, dziennikarz biznesowy.

Fot.: Adam Białas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.