Luzowanie obostrzeń – zmiany od 6 czerwca

0
3784

Tak jak zapowiadaliśmy minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił harmonogram luzowania obostrzeń od 6 czerwca. Zmiany będą obowiązywały do 25 czerwca br.

Nie ogłoszono rewolucyjnych informacji dla hotelarzy czy restauratorów. Hotele nadal mogą świadczyć swoje usługi w ograniczonym zakresie do 50% obłożenia, a restauracje w środku mogą przyjmować tylko 50% gości (miejsca siedzące). I tu właśnie padła ciekawa informacja o tym, że w limity nie wlicza się osób zaszczepionych. To może znacznie zmienić sytuację hoteli i możliwość zwiększenia obłożenia.

Pojawiła się zmiana dotycząca targów, konferencji i wystaw. Tu pojawia się możliwość organizacji takich wydarzeń pod warunkiem spełnienia wymogu 1 os. na 15 m kw. (w limit nie wlicza się osób zaszczepionych). W praktyce dla hoteli czy restauracji nie pozwoli to na organizowanie np. konferencji, ponieważ na wydarzenie średniej wielkości tj. dla 100 osób, będzie trzeba zapewnić przestrzeń o powierzchni 1500 m kw. Co w praktyce będzie nieekonomiczne, a wiele hoteli nie będzie po prostu dysponowało takimi powierzchniami. Konferencja dla 50 osób, to wymóg udostępnienia przestrzeni o powierzchni 750 m kw.

Duża zmiana dotyczy imprez okolicznościowych, np. wesel, które do 5 czerwca mogą być organizowane tylko dla 50 osób (w limit nie wlicza się osób zaszczepionych), a od 6 czerwca będzie można to samo wydarzenie zorganizować dla 150 osób. To bardzo ważna zmiana dla branży weselnej, a więc także dla hotelarzy i restauratorów. Dzięki tej decyzji, imprezy okolicznościowe wrócą niemal pełną siłą.

Nie ma dobrych wieści dla właścicieli klubów i dyskotek. Te pozostają jeszcze zamknięte do 26 czerwca. Natomiast zapowiedziano, że po długim weekendzie czerwcowym, w poniedziałek będą przedstawione kolejne plany rządu dotyczące luzowania obostrzeń na okres wakacyjny. Być może wtedy pojawi się informacja co dalej z tym sektorem.

Kolejna zmiana dotyczy transportu zbiorowego, co jest ważne w kontekście turystyki zorganizowanej. Od 6 czerwca obłożenie środków transportu będzie mogło sięgać 75%. Pozwoli to na obniżenie kosztów logistycznych.

Standardowo podczas konferencji dodano zastrzeżenie

Adam Niedzielski, minister zdrowia
„Bardzo ważne jest zastrzeżenie, że to są plany, które w zależności od sytuacji będą mogły podlegać korektom. Pod koniec kwietnia zaprezentowaliśmy plan luzowania, a w maju, ponieważ sytuacja była korzystna, przedstawialiśmy propozycje rozwiązań jeszcze dalej idących.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.