Kraków: przebudowa zabytkowej kamienicy na hotel bez zgody konserwatora

0
1227

W ostatnim czasie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, wnioski dotyczące planowanych przebudów i rozbudów kamienic na hotele są na pierwszym miejscu pośród wszystkich, które tutaj trafiają. Nie wszystkie mają szanse na akceptację.

Jeden z inwestorów planuje zamienić zabytkową kamienicę przy placu Wszystkich Świętych 10 w hotel, ale konserwator zabytków nie wyraża na to zgody. Urząd nie podaje nazwy inwestora. Konserwator ma zastrzeżenia do przedstawionego projektu zmian, który dotyczy podpiwniczenia podwórka oraz przebudowy wnętrz, które miałoby zostać podzielone na małe pokoje hotelowe.

Krakowscy urzędnicy informują, że przez miasto przetacza się fala adaptacji budynków mieszkalnych właśnie na potrzeby obiektów hotelowych. Dziś tego typu wnioski składane do urzędu, które dotyczą przebudów czy rozbudów kamienic na hotele są najczęściej pojawiającymi się ze wszystkich dokumentów.

Inwestor wspomnianego projektu złożył projekt przebudowy, który zakłada m.in. zmianę okien na drzwi w poziomie parteru, budowę szybu windowego, przebudowę klatki schodowej, urządzenie pokoi na dotąd nieużytkowym poddaszu, wprowadzenie okien połaciowych, obniżenie stropu nad trzecim piętrem, przemurowanie i wyburzenie fragmentu ścian wewnętrznych. Zakres prac jest bardzo duży i mocno ingeruje w budynek, podnoszą urzędnicy. Małopolski konserwator zabytków twierdzi, że pomysł podzielenia dużych mieszkań historycznej kamienicy na pokoje hotelowe z łazienkami, spowoduje kompletne zniszczenie wnętrz.

Inwestor chcąc zrealizować swój projekt będzie musiał uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim będzie musiał przekonać do swoich pomysłów konserwatora, ale także część z nich będzie musiał zmodyfikować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.