Konsekwencje sprzedaży alkoholu osobom nieletnim

0
941
W Polsce obowiązuje absolutny zakaz sprzedaży napojów alkoholowych osobom nieletnim. Konsekwencje złamania zakazu są bardzo poważne i mogą spowodować cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, co z kolei znacząco wpłynie na utratę klientów.

Koncesja na alkohol może zostać odebrana między innymi w przypadku nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, na przykład w przypadku sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw. W przypadku cofnięcia zezwolenia, ta sama osoba może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia dopiero po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu. Jeśli pracownik ma wątpliwości co do wieku kupującego lub zamawiającego alkohol, może zażądać przedstawienia dowodu osobistego lub innego dokumentu, który potwierdzi pełnoletniość klienta. W przypadku, gdy ten się nie zgodzi, powinien odmówić podania napoju.

Reklama

Należy zatem pamiętać o odpowiednim wyczuleniu na zakaz sprzedawania alkoholu, w szczególności osobom nieletnim. Brak zastosowania się do powyższego zakazu może wiązać się z cofnięciem zezwolenia i brakiem możliwości jego ponownego uzyskania przez kolejne 3 lata.

Artykuł został opracowany przez zespół doświadczonych prawników z kancelarii OWIW Legal, świadczącej usługi m.in. dla branży HoReCa. Zatrudnieni w niej specjaliści pomagają w zakładaniu hoteli i restauracji, tworzą dla nich umowy najmu, pomagają w sporach (np. z firmami budowlanymi lub ZAIKS-em), uczestniczą w kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy, reprezentują Klientów w sporach z pracownikami, sporządzają i sprawdzają regulaminy hoteli. Ponadto dysponują doświadczeniem w przekształcaniu działalności oraz w przejęciach/zbyciach tego typu obiektów, a także tworzą raporty i oceny ryzyk prawnych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.