Jak światowe organizacje reagują na konflikt zbrojny

0
850

Globalna branża spotkań potępia rosyjską inwazję na Ukrainę. EIC, MPI, PCMA, ICCA i Northstar wypowiadają się przeciwko kryzysowi. IMEX zawiesza udział rosyjskich przedsiębiorstw państwowych w uczestnictwie w tegorocznych IMEX Frankfurt.

Reakcja światowej branży eventowej na nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę zaczęła się powoli i ostrożnie. W tym tygodniu zmieniło się to diametralnie i obecnie organizacje chóralnie wydają zdecydowane i potępiające konflikt publiczne oświadczenia.

Prym wiedli prezesi IMEX Group Carina Bauer i Ray Bloom. „Niestety, w związku z obecną sytuacją polityczną, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu udziału rosyjskich przedsiębiorstw państwowych na targach IMEX we Frankfurcie w 2022 roku” – czytamy w ich oświadczeniu. „Robimy to z ciężkim sercem, rozumiejąc, że świat znajduje się w bezprecedensowej sytuacji. Nasze serca kierujemy do wszystkich, których to dotyczy, a zwłaszcza do mieszkańców Ukrainy. Wszyscy pragniemy szybkiego i pokojowego rozwiązania tego konfliktu”.

Events Industry Council w swoim najnowszym oświadczeniu, również mówi o kryzysie. Czytamy w nim, że EIC „zdecydowanie potępia wojnę na Ukrainie i potępia wyraźne łamanie prawa międzynarodowego”. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni rozwijającym się kryzysem humanitarnym, który ostatecznie wpłynie na inne kraje i regiony w Europie, i troszczymy się o bezpieczeństwo i dobrobyt ludności Ukrainy. Inwazja militarna na Ukrainę jest w bezpośrednim konflikcie z wartościami, w które z pasją wierzymy wszyscy, którzy służymy EIC i naszej globalnej społeczności, i zdecydowanie sprzeciwiamy się wszelkim formom przemocy i ucisku, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo tych osób, które pracują w branży eventowej na Ukrainie, ich rodziny, współpracowników i oczywiście wszystkich Ukraińców. Stoimy twardo po stronie Ukrainy i wzywamy wszystkie strony do pracy na rzecz pokojowego rozwiązania” – podsumowuje oświadczenie EIC.

Meeting Professionals International potępił inwazję na Ukrainę, podejmując zdecydowane działania przeciwko agresorom. „Meeting Professionals International potępia akty agresji sił rosyjskich i wzywa do szybkiego zakończenia konfliktu z Ukrainą. W ramach pokazania poparcia dla narodu ukraińskiego, MPI natychmiast zawiesza współpracę ze wszystkimi firmami w Rosji. Sformalizowanie Oddziału MPI w Rosji zostanie wstrzymane” – czytamy w oświadczeniu. „MPI jest przygnębione, że takie działanie jest konieczne, ale rozumie, że kluczowe znaczenie ma zapewnienie, aby te akty przemocy spotkały się z odpowiedzialnymi działaniami, które pomogą doprowadzić do pokojowego rozwiązania. Pozostajemy zaniepokojeni dobrem naszej społeczności i naszych członków MPI w Rosji i na Ukrainie, którzy już próbowali wydostać się z cienia pandemii, a teraz doświadczają tych bezprecedensowych wyzwań”.

Northstar Travel Group z Northstar Meetings Group, również zajęła zdecydowane stanowisko przeciwko agresji. „Podróże nas łączą, wojna nas dzieli” – powiedział Tom Kemp, dyrektor generalny NTG. „Northstar zdecydowanie potępia rosyjską inwazję na Ukrainę i wyraża poparcie dla Ukrainy w obronie ich suwerennej demokracji. Jednoczymy się z innymi firmami z branży turystycznej, nie angażując się w żadne interesy z firmami należącymi do Rosji, dopóki wojna na Ukrainie nie zostanie pokojowo rozwiązana i zapewniona zostanie suwerenność wolnej Ukrainy”.

Prezes International Congress and Convention Association James Rees w swoim oświadczeniu mówi „Szczególnie trudno jest być świadkiem takiego spustoszenia w krajach, w których zwykle pracujemy razem, w partnerstwie, dlatego w tej chwili myślimy o naszych członkach, przyjaciołach i współpracownikach zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, których te działania bezpośrednio dotyczą. ICCA to stowarzyszenie, które wspiera wszystkich naszych globalnych członków, ceniąc wymianę wiedzy i internacjonalizację; gdzie różnice są kwestionowane poprzez debatę i dyskusję. Wzywamy rządy wszystkich stron, aby zrobiły wszystko, co możliwe, aby zakończyć działania wojenne i spotkać się w celu wynegocjowania pokojowego rozwiązania tego konfliktu”.

Professional Convention Management Association udzieliło Ukrainie również silnego wsparcia. „Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, świat musi się zjednoczyć” – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia. „Niesprowokowane i nieuzasadnione ataki na ludność Ukrainy udowadniają, że my, jako społeczeństwo, mamy więcej pracy. Niesprawiedliwość społeczna — wojna — nie może mieć miejsca, nigdzie. Popieramy stanowisko sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w jego wezwaniu do zakończenia tej bezsensownej wojny” – kontynuowało oświadczenie PCMA. „Nasze globalne społeczności muszą być zdecydowane w dążeniu do dobra ekonomicznego i rozwiązywania złożonych problemów. Jesteśmy zjednoczeni przeciwko wojnie i aktom zła przeciwko niewinnym cywilom. Wspieramy ludzi, którzy wierzą w pokojowe społeczeństwo i żyją w nim. Nasze modlitwy są ze wszystkimi, którzy są w żałobie i mamy nadzieję, że pokój szybko zapanuje”.

Autor: Anna Górska, Doradca Zarządu Symposium Cracoviense, Członek Zarządu ICCA, Wiceprezes Zarządu SKKP ds. Współpracy Międzynarodowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.