Sfinks Polska notuje systematyczne spadki zysków

0
157
Po raz kolejny wskaźniki płynności i rentowności Grupy Sfinks Polska okazały się niesatysfakcjonujące. Minusowy kapitał obrotowy oraz spory udział finansowania dłużnego – to kluczowe informacje z najnowszego raportu opublikowanego przez spółkę. Na domiar złego, strata netto w pierwszych trzech kwartałach roku przekroczyła kwotę 3 mln zł.

Nowe regulacje prawne w znaczącym stopniu przyczyniły się do pogorszenia wyników spółki zarządzanej przez Sylwestra Cacka. Chodzi przede wszystkim o zakaz handlu w niedziele, co bez wątpienia wpływa na niekorzyść restauracji mieszczących się w centrach handlowych, w tym lokali pod szyldem Sphinx. W okresie od stycznia do września br. dochody Grupy osiągnęły poziom 134,5 mln zł. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku (140,1 mln złotych) jest to dość istotny regres. W ujęciu jednostkowym strata netto w analizowanym okresie wyniosła 2,3 mln zł (0,19 mln zł zysku w roku ubiegłym), a skonsolidowane przychody ze sprzedaży w trzecim kwartale sięgnęły sumy 48,63 mln zł (rok wcześniej było to 50,13 mln zł).

Reklama

Aby ustabilizować finanse spółki, Zarząd cały czas pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami. Pomóc w tym mają środki uzyskane w ramach nowo zawartej umowy kredytowej z Bankiem Ochrony Środowiska. Na mocy porozumienia kredytowanie zostało wydłużone do 10 lat, harmonogram spłat korzystnie zmodyfikowany, a w efekcie sieć uzyskała 10 mln na inwestycje. Poza inauguracją następnych lokali (w tym roku trzy otwarcia – przyp. red.), będą to m.in. prace nad zwiększeniem funkcjonalności aplikacji mobilnej Aperitif, która umożliwia klientom restauracji dostęp do ofert promocyjnych.

Ostatnie sprawozdanie stanowi zatem poważny dzwonek ostrzegawczy dla jednej z największych firm gastronomicznych w Polsce, a największej jeśli chodzi o segment casual dining. Od 12 lat spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie ostatnimi czasy także notuje regres (zmiana -13,95% na przestrzeni minionego miesiąca, obecny kurs akcji: 0,73 zł wobec 0,88 zł pod koniec października).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.