Gala charytatywna na rzecz Ukrainy w restauracji Belvedere

0
987
Fot. Materiały prasowe restauracji Belvedere

Warszawska Restauracja Belvedere, 28 kwietnia 2022 roku, za sprawą wyjątkowej Gali Charytatywnej CUDA I WIANKI, z której dochód został przeznaczony na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, zmieniła się w prastary las. Ta scenografia nawiązująca do pogańskiego święta obchodzonego w Dawnej Ukrainie, była przywołaniem zwycięstwa Świętowida nad Czarnobogiem. Zwycięstwa światła nad ciemnością. Dobra nad złem. Nadzieją współczesnych Europejczyków na zakończenie wojny w Ukrainie.

Przesłanie płynące od pomysłodawcy wydarzenia – Belvedere Gourmet Group za sprawą właścicielki Anny Woźniak – Starak, to jednoznaczny gest poparcia dla walczącego narodu ukraińskiego i konkretne działanie, którego skutek nie jest symbolicznym gestem, lecz realną pomocą. Tu i teraz.

Swoje wsparcie na rzecz Ukrainy wyrazili licznie przybyli goście ze świata sztuki, polityki, nauki i biznesu, na czele z gościem honorowym – ambasadorem Ukrainy w Polsce, Andrii Deshchytsia.

Uczestnicy wydarzenia odbyli wyjątkową podróż kulinarno-muzyczną, w której akcenty polskie płynnie przeplatały się z ukraińskimi. Szef Kuchni Hector Jimenez Bravo (restaurator, juror MasterChef Ukraine, wieloletni mieszkaniec Ukrainy) stworzył wspólnie z Tomaszem Łagowskim (Szefem Kuchni Restauracji Belvedere) 4 daniowe doznanie kulinarne, gdzie nazwy poszczególnych dań, poprzez kunszt Szefów Kuchni, oddały hołd miastom Lwów, Odessa, Połtawa i Kijów. Dania czerpały z bogactwa lasów, sadów i pól oraz słonych morskich wód. Podano wędzonego śledzia w delikatnej esencji pomidorowo-bazyliowej, warenyky z wiosennymi smardzami na przystawkę oraz kotlet po kijowsku z zielonymi warzywami. Na deser serwowano lwowski przekładaniec z crème Chantilly i karmelizowanym rokitnikiem.

Podczas gali odbyły się występy dwóch ukraińskich artystek: jednej z największych osobowości ukraińskiej piosenki, Zlaty Ognevich, przybyłej na recital prosto z ogarniętego wojną Kijowa oraz wzruszająca interpretacja tradycyjnych, staroukraińskich pieśni, wykonana przez Olenę Leonenko.

Dla podkreślenia symboliki wieczoru, wszystkie panie zakupiły kwietne wianki – tradycyjne, ludowe ozdoby głowy, noszone przez panny w Dawnej Ukrainie. Warto podkreślić, że wianek jest jedynym elementem stroju nie posiadającym praktycznego zastosowania. Jego znaczenie opiera się na wierze w jego nadnaturalną moc – ochrony przed złem. Wianki zostały wykonane charytatywnie przez Agnieszkę Pac-Oleszkiewicz (Wiankiem Plecione), która w nadzwyczajnym terminie przygotowała indywidualne wariacje kolorystyczne dla każdej z Pań. Florystyczna scenografia budująca nastrój wieczoru została przygotowana, również charytatywnie, przez Małgorzatę Piątkowską z pracowni G-fiore.

Całkowity dochód z kolacji oraz sprzedaży wianków został przekazany na rzecz ofiar z miasta Bucza, gdzie miały miejsce jedne z najtragiczniejszych wydarzeń tej wojny. Wszystkie osoby i firmy zaangażowane w to wydarzenie, swój wkład wniosły charytatywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.