Czy tkaniny mebli hotelowych są odporne na zabrudzenia? (TEST)

0
1035
Dobór materiałów, ich pobrudzenie i wyczyszczenie – w tym świetle doceniamy pracę i problemy obsługi hotelowej oraz kadry zarządzającej. Wybraliśmy zatem 4 tkaniny z różnych grup cenowych, wszystkie od polskich dystrybutorów i producentów, zgodnie z deklaracjami, że są łatwe w czyszczeniu. Poddaliśmy je działaniu 5 różnych nieprzyjaznych dla tkanin produktów i zastosowaliśmy 2 różne czasy na ich usunięcie. Z palety kolorów wybraliśmy materiały jasne, na których zabrudzenia widoczne są w sposób wyraźny i jeśli one dadzą się wyczyścić, to te ciemniejsze tym bardziej.

Oto 4 próbki tkanin w kolejności od najniższej ceny:

1. Tkanina 01 w cenie do 20 złotych za mb; właściwości:

Skład: 100% PES
Gramatura: 285 g/m2 (+/-2%)
Test martindale’a: >45.000 (A)
Instrukcja czyszczenia: tkanina Easy Clean

 

2. Tkanina 02 w cenie do 30 złotych za mb; właściwości:

Skład: 100% PES
Gramatura: 330 g/m2 (+/-2%)
Test martindale’a: >40.000 (A)
Instrukcja czyszczenia: tkanina hydrofobowa

 

3. Tkanina 03 w cenie do 40 złotych za mb; właściwości:

Skład: 100% PES
Gramatura: 401 g/m2
Test martindale’a: >100.000
Instrukcja czyszczenia: tkanina hydrofobowa

 

4. Tkanina 04 w cenie do 85 złotych za mb; właściwości:

Skład: 48% PE, 35PA, 11PL, 6CO
Gramatura: 470 g/m2
Test martindale’a: >50.000 (kat. A)
Instrukcja czyszczenia:

 

Aby zobrazować różnicę w wydatkach na tkaniny, taka sama dostawka hotelowa rozkładana o powierzchni spania 120cm kosztuje w przybliżeniu (ceny w netto):

W tkaninie 1 – 1 300,00 PLN
W tkaninie 2 – 1 380,00 PLN (przy 50 sztukach 4 000 więcej)
W tkaninie 3 – 1 460,00 PLN (przy 50 sztukach 8 000 więcej)
W tkaninie 4 – 1 820,00 PLN (przy 50 sztukach 26 000 więcej)

Substancje, którymi naraziliśmy nasze tkaniny na zabrudzenie to:

1. kawa
2. czerwone wino
3. majonez
4. ketchup
5. czekolada

Oto zdjęcia tkaniny zabrudzonej wyżej wymienionymi substancjami. Z uwagi, że zabrudzenia wyglądają na wszystkich próbkach podobnie, prezentujemy jako przykład zabrudzenia jedną tkaninę.

Założyliśmy, że gość hotelowy natychmiast po zauważeniu zabrudzenia – albo samodzielnie, albo z pomocą room service – od razu podejmie próby jego usunięcia. Postępowaliśmy zgodnie z instrukcją mówiącą, że plamy usuwa się w następujący sposób: „Zbierz nadmiar zabrudzenia, a następnie użyj wilgotnej szmatki, pozostaw do wyschnięcia. Czyścić roztworem wody i mydła”. W przypadku tkanin easy clean zaznaczono, że ograniczają one powstawanie plam – nie są odporne na plamy z atramentu, farb, czy gorących napoi. Tkaniny hydrofobowe ograniczają zaś wchłanianie płynów, ale nie zabezpieczają przed powstawaniem plam.

Efekt na poniższych zdjęciach:

Tkanina 01 – najtańsza

Tkanina 02 – cena średnia

Tkanina 03 – cena średnia

Tkanina 04 – najdroższa

Wnioski są następujące:

1. Jedynie najtańsza tkanina nie poradziła sobie z plamami.

2. Niezależnie od rodzaju tkaniny, najtrudniej jest usunąć plamy z kawy i czerwonego wina.

3. Wśród tkanin o średniej cenie występują istotne różnice, bo tkanina 02 tańsza od tkaniny 03 lepiej poradziła sobie z możliwością usunięcia plam po kawie, a z kolei lepiej z plamami po winie.

4. Tkanina najdroższa bez problemu poradziła sobie z wszystkimi zabrudzeniami.

Odrzucamy zatem tkaniny do 20 złotych – ich wyczyścić się nie da, problem z plamami będzie. Tkaniny w cenach 30-40 złotych z usuwaniem plam radzą sobie poprawnie. Pewność zachowania czystości daje tkanina najdroższa w cenie powyżej 80 złotych.

A co, jeśli gość hotelowy zlekceważy zabrudzenia i po prostu opuści pokój bez informowania kogokolwiek o fakcie zniszczenia mebla? Obsługa hotelowa przystąpi do prób usunięcia zanieczyszczeń dopiero na drugi dzień.

Sprawdziliśmy, że jeśli nie udało sie wyczyścić plam po chwili od ich powstania, to tym bardziej nie uda się wyczyścić po kilkunastu godzinach. Dlatego do drugiej części testu zakwalifikowaliśmy tylko te tkaniny, które przeszły pozytywnie jego pierwszą część.

Jaki jest efekt? Jakie to były tkaniny i jakich producentów? Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera na www.w-h.pl. Zaprezentujemy tam materiał z drugiej części testów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.