Ceny noclegów na wakacje 2021. Czy w tym roku naprawdę jest drożej?

0
1737

Ostatnio jednym z bardziej gorących tematów jest kwestia cen noclegów podczas wakacji. Media co chwilę donoszą o radykalnych wzrostach kosztów wypoczynku. Odpowiadamy na pytanie, czy rzeczywiście jest tak drogo?

Osoby, które dopiero szukają noclegów na nadchodzące wakacje, mogą mieć z tym problem, ponieważ większość miejsc jest już zajęta. Uczniowie kończą rok szkolny 25 czerwca, więc później wiele rodzin od razu rusza na wypoczynek. W tym roku celem letnich wojaży jest przede wszystkim polskie wybrzeże.

Wakacje 2021. Ile będą kosztować?
Najchętniej rezerwowane lokalizacje nad morzem: Sarbinowo, Władysławowo, Łeba oraz Krynica Morska. Trzeba się więc przygotować nie tylko na trudności ze znalezieniem noclegów na ostatnią chwilę, ale także sporymi tłumami na plażach.
Czy właściciele obiektów noclegowych skorzystają z tak dużego popytu i podniosą ceny na lato? Jedna z właścicielek ośrodka nad morzem mówi jasno, że w tym roku wypoczynek u niej będzie droższy o około 10 procent. Wpływu na to nie miało jednak zainteresowanie turystów, a wzrost kosztów utrzymania oraz pracy. W podobnej sytuacji jest wielu innych przedsiębiorców, działających w branży noclegowej.

W tym roku rozpiętość średnich cen noclegów nad morzem jest duża, wynosi od 45 do nawet 90 zł! Wszystko zależy od wybranej miejscowości, kategorii obiektu noclegowego, jego lokalizacji a także oczekiwanych udogodnień. Podobnie jest w górach – można znaleźć kwaterę za 45 zł, jak też o wiele droższą.

Średnia cena w granicach 45-50 zł za nocleg od osoby nie wydaje się wygórowana. Jednak porównując koszty noclegów na przestrzeni ostatnich trzech lat, widać kilkuzłotowe różnice. Nie można udawać, że wpływu na to nie miała pandemia, która pozbawiła przedsiębiorców poczucia bezpieczeństwa.

Jak zmieniały się ceny noclegów za wakacje pomiędzy rokiem 2019 a 2021?

Agroturystyka, domek czy pokój gościnny? Kategoria ma znaczenie
Kiedy pojawiły się artykuły o horrendalnych cenach wakacji nad morzem, mało osób zwróciło uwagę na to, że dziennikarze podawali koszty pobytu w hotelach, które zwykle mają wyższe stawki.
– Zarezerwowany na ten rok na lipiec domek w Jarosławcu na 4-5 osób – 270 zł doba, 150m do plaży. Wystarczy poszukać – brzmiały niektóre komentarze internautów.
Czy rzeczywiście kategoria wybranego obiektu noclegowego może obniżyć koszt wypoczynku? Przyjrzeliśmy się, jak wygląda ta kwestia w naszym portalu.

Hotele, oferują turystom większy pakiet usług. Mogą to być noclegi ze śniadaniem czy możliwość korzystania ze strefy odnowy biologicznej. Średnia cena noclegu w hotelu nad morzem to koszt 148 zł, natomiast w górach – 152 zł. Na ostateczną stawkę wpływa także standard hotelu, czyli liczba gwiazdek, jaką posiada.

Pensjonaty stanowią bardziej kameralną alternatywę dla noclegu w hotelu. Również można tam liczyć na dodatkowe usługi, jak na przykład wyżywienie. Średni koszt noclegu w pensjonacie, zarówno nad morzem, jak też w górach, oscyluje w granicach 65 zł od osoby.

Domki drugi rok z rzędu biją rekordy popularności i są najchętniej rezerwowaną kategorią obiektów noclegowych. W przeliczeniu na osobę, średnia cena noclegu wynosi 46 zł nad morzem i 64 zł w górach. Trzeba przy tym zaznaczyć, że na ostateczny koszt wpływa między innymi liczba osób, jaka może nocować w domku.

Apartamenty traktowane są jako bardziej komfortowa wersja noclegów w domkach. To prawdziwe urlopowe mieszkania, które zapewniają gościom wszelkie potrzebne wygody. Średni koszt noclegu w apartamencie jest też wyższy niż w domku. Nad morzem wynosi 85 zł, natomiast w górach około 76 zł.

Kwatery i pokoje wybierają osoby, którym zależy na budżetowym wypoczynku. Średnia cena noclegu w pokoju gościnnym w górach i nad morzem wynosi około 50 zł.

Agroturystyka to kolejna kategoria obiektów noclegowych, która w ostatnich miesiącach zyskała na popularności. Turyści cenią gospodarstwa agroturystyczne za niekrępującą atmosferę i możliwość wypoczynku blisko natury. Średnia cena noclegu w agroturystyce to ok. 30 zł!

Dane: średnia cena noclegów w lipcu 2019, 2020 i 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.