Będzie niższy VAT dla gastronomii?

0
1144

Olga Semeniuk z Ministerstwa Rozwoju, powiedziała w wywiadzie dla Polskiego Radia, że do resortu trafił projekt ustawy dotyczący obniżenia stawki VAT dla gastronomii.

Olga Semeniuk, wiceminister, Ministerstwo Rozwoju
„Wygląda na to, że branża gastronomiczna zapłaci niższy VAT. Ministerstwo rozwoju przychyla się do propozycji przedsiębiorców, która zakłada czasowe obniżenie stawki tego podatku.

Obecnie trwają rozmowy na temat przedłużenia pomocy finansowej dla tych gałęzi gospodarki, które w dalszym ciągu dotknięte są locdownem.”

W ministerstwie, w ramach prac nad przedłużeniem wspomnianej pomocy pojawił się także pomysł obniżenia stawki VAT dla gastronomii. Warto tu dodać, że o takie zmiany zabiegał od kilku miesięcy Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Olga Semeniuk dodała, że będzie takie rozwiązanie rekomendowała.

Projekt obniżenia stawki VAT dla branży gastronomicznej zakładałby obniżenie, niestety tylko czasowe, wysokości podatku VAT dla produktów sprzedawanych w restauracjach, kawiarniach, cukierniach itp.. Takie rozwiązanie miałoby obowiązywać do końca 2021 roku. Zatem dla przedsiębiorców kluczowe jest, aby te zmiany weszły w życie jak najszybciej.

Przypomnijmy, że dziś w gastronomii obowiązują trzy stawki VAT – 5, 8 i 23%. Warto tutaj dodać, że w kwietniu ubiegłego roku w życie wszedł przepis ujednolicający stawkę na usługi świadczone na wynos i na miejscu, która wynosi 8%.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
„Zaproponowaliśmy, by wszystkie usługi w gastronomii były objęte właśnie stawką 8 proc. Obecnie jest to stawka stosowana w blisko 50 proc. operacji. Chcemy, by było tak, jak jest w Niemczech: pijesz alkohol, kawę czy jesz ośmiorniczki – za wszystko płacisz 8 proc. podatku.”

Olga Semeniuk, wiceminister, Ministerstwo Rozwoju
„Wiem, że ten temat również pojawił się w rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą. Nie mogę tutaj podać szczegółów, ale Rada Ministrów o tym projekcie wie, został on przedłożony, ja go rekomenduję, jako instrument pozytywnie działający na dotkniętą pandemią branżę.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.