Jak wygląda pomoc rządowa w Austrii?

0
1376

Wszyscy wiemy jak wygląda pomoc rządowa udzielana przedsiębiorcom w Polsce. Często zadajemy sobie pytania jak to wygląda w innych krajach, spróbujemy więc pokazać jak wygląda to w Austrii.

Pamiętajcie proszę, ze to skomplikowane przepisy, a my pokazujemy tylko niewielką część. Zobrazowanie sytuacji na rynku austriackim przygotowała dla Was Aneta Ykema z Hoteliart, na codzień mieszkająca właśnie w tym kraju, pracująca w sektorze hotelarskim. Zacznijmy od jej krótkiego komentarza:

„Ogólnie rzecz biorąc, austriacki pakiet wsparcia jest bardzo przyjazny dla pracodawców i przedsiębiorców. Wszystko ma na celu uniknięcie masowych bankructw i masowych zwolnień.Innym bardzo pozytywnym aspektem jest to, że wszystkie środki nie są tymczasowe ani krótkoterminowe, ale opierają się na okresie długoterminowym. Większość programów będzie działać przynajmniej do połowy 2021 roku lub później.

Zwłaszcza praca krótkoterminowa (ważna nie tylko podczas COVID, ale także w innych kryzysach) oraz obniżki podatku VAT to środki długoterminowe umożliwiające firmom zatrzymać pracowników, nadal inwestować i rozwijać się nawet w okresach obowiązkowych zamknięć i ograniczeń oraz braku dochodów.

Nie zapomina się również o pracownikach, a osoby o niskich dochodach otrzymują 90% ich normalnej pensji netto, nawet jeśli nie muszą pracować lub pracuja w minimalnym wymiarze godzinowym, głównie z domu.

Nawet utrata opłat za usługi została częściowo zrekompensowana w listopadzie i grudniu 2020 r.

Ogólnie austriacki system jest bardzo przejrzysty z długoterminową wizją, w której nie zapomina się o pracodawcy i pracowniku.”

 

Poniżej kilka podstawowych informacji na temat pomocy, jaką otrzymują przesiębiorcy w Austrii:

PRACA KRÓTKOTERMINOWA: od połowy marca 2020 r. Wszyscy pracownicy mogą zostać wysłani na krótkoterminową pracę do 90%. Państwo zwraca pracodawcy do 80 – 90% wypłaconego wynagrodzenia jako wsparcie, maksymalnie 5100 euro brutto. Pracownicy mogą stracić maks. 20% dochodu netto na koniec.

KOMPENSACJA DOCHODÓW I: Hotele – i gastronomia bezpośrednio dotknięte ograniczeniami COVID mogą ubiegać się o zastąpienie utraconych dochodów za miesiące listopad 2020 r. (= 80% całkowitej straty) i grudzień 2020 r. (= 50% całkowitej straty)

KOMPENSACJA DOCHODÓW II: Dodatkowo Federalne Ministerstwo Finansów (BMF) obiecało dodatkowy instrument z premią za zwłokę. W przypadku tej dostosowanej rekompensaty z tytułu przychodów, maksymalnie 60 000 euro miesięcznie powinno mieć zastosowanie, jeśli spadek sprzedaży przekracza 40%. Obowiązuje od stycznia 2021 r

ZNIŻKI PODATKOWE:
Hotele i restauracje mogą skorzystać na tymczasowym wprowadzeniu 5% podatku VAT od przychodów ze sprzedaży żywności, napojów (20%) i noclegów (10%) przez cały rok 2021. Środek ten został wprowadzony w czerwcu. 2020!
Oprócz obniżenia zaliczek na podatek dochodowy lub od osób prawnych istnieją dalsze ułatwienia w postaci zawieszenia opłat i wydłużenia terminów. Istniejące odroczenia przedłużono do 31 marca 2021 r.

KOMPENSACJA NIEKRYTYCH STAŁYCH KOSZTÓW: Odszkodowanie za niepokryte koszty stałe w wysokości do 3 mln EUR stanowi pokrycie strat dla przedsiębiorstw, których obroty spadły o 30% lub więcej. Straty musiały nastąpić najpóźniej między 16 września 2020 r. A 30 czerwca 2021 r. (Wyjątek: luka w listopadzie lub grudniu w związku z wnioskiem o zastąpienie sprzedaży typu lockdown). Jeśli firma zatrudnia 50 lub więcej pracowników i roczny obrót lub suma bilansowa przekracza 10 milionów euro, ma prawo do 70% odszkodowania. Jeśli firma ma mniej niż 50 pracowników i roczną sprzedaż lub sumę bilansową poniżej 10 milionów euro, ma prawo do 90% odszkodowania za straty. Maksymalna kwota jest ograniczona do 3 milionów euro na firmę.

ODROCZENIE PODATKÓW: Istnieje możliwość odroczenia lub płatności ratalnej podatków, takich jak VAT i podatek od osób prawnych

OPŁATA ZA USŁUGĘ ODSZKODOWANIA (Trinkgeld): każdy pracownik gastronomii otrzymał w listopadzie i grudniu specjalną premię w wysokości 100 euro w celu zrekompensowania strat w usłudze (napiwki)

ANETA YKEMA – Założycielka i Managing Director firmy HOTELIART – sztuka hotelarstwa, która oferuje szkolenia oraz coaching, oparte na ugruntowanej wiedzy i kilkunastoletnim międzynarodowym doświadczeniu hotelarskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.