Zimowe wakacje w cieniu inflacji

0
621

W obliczu rosnącej inflacji w Europie, Polacy zmieniają swoje podejście do planowania zimowych wakacji. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Motivaction na zlecenie Interhome wynika, że aż 25% Polaków planuje skrócić swój zimowy urlop w porównaniu do poprzednich lat. Co więcej, 19% osób, które regularnie wyjeżdżały na zimowy wypoczynek, w tym roku zdecydowało się pozostać w domu.

Badanie, które objęło ponad 1000 respondentów, ujawnia, że inflacja znacząco wpływa na decyzje urlopowe Polaków. Aż 26% ankietowanych planuje wybrać mniej kosztowne destynacje, poszukując miejsc, które nie obciążą nadmiernie domowego budżetu. Szczególnie młodzi ludzie w wieku 18-24 lat są skłonni do takich zmian. Z kolei 21% osób w przedziale wiekowym 35-44 lata preferuje spędzenie zimowego urlopu w cieplejszych krajach, gdzie ceny są niższe niż w sezonie letnim.

Strategie oszczędnościowe na urlopie

Oszczędnościowe podejście do planowania urlopu nie ogranicza się jedynie do wyboru destynacji. 20% respondentów planuje ograniczyć płatne aktywności podczas zimowego wypoczynku, co może mieć wpływ na mniejsze zainteresowanie lokalnymi atrakcjami, takimi jak spa czy wellness. Mimo to, Polacy nie chcą rezygnować z kulinarnych doznań – tylko 14% planuje przygotowywać posiłki samodzielnie. Apres-ski również pozostaje popularne, z jedynie 5% respondentów planujących ograniczenia w tej dziedzinie. Co ciekawe, 43% ankietowanych oczekuje, że ceny kolacji będą porównywalne do tych w Polsce, a 34% nawet liczy na niższe ceny.

Nowe kierunki na mapie zimowych podróży

Austria nadal cieszy się popularnością wśród polskich turystów jako zimowa destynacja, podobnie jak Włochy, które zajmują drugie miejsce. Jednak to Finlandia, a szczególnie Laponia, staje się coraz bardziej popularna, zajmując trzecie miejsce w rankingu. Zainteresowanie tym skandynawskim krajem wynika z chęci odkrywania nowych, mniej znanych miejsc. Atrakcje takie jak obserwacja zorzy polarnej, przejażdżki psimi zaprzęgami czy wizyta w wiosce świętego Mikołaja są unikalnymi doświadczeniami, które przyciągają turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.