XVIII-wieczna karczma szykuje się na ponowne przyjęcie gości

0
718
Fot.: https://www.facebook.com/Raf.Adamczyk/posts/4993821057386815

Licząca ponad 240 lat karczma Austeria w Sławkowie ma wznowić swoją działalność po blisko dwóch latach przerwy. Zaplanowano szereg prac związanych z renowacją zabytku i przygotowaniem go na ponowne otwarcie. Pierwsi goście będą mogli odwiedzić restaurację już na wiosnę.

Karczma Austeria znajduje się na Rynku Sławkowskim (woj. śląskie) już od 1781 roku. Od początku istnienia jej właścicielem jest miasto, od którego budynek mają możliwość wynajmować osoby indywidualne. Niestety ostatniego z najemców przerosła obecna wówczas sytuacja pandemiczna i zmuszony był zamknąć działalność w październiku 2020 roku.

– Mimo pomocy ze strony miasta, polegającej na czasowym obniżeniu czynszu i umorzeniu części podatku o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych, prowadzący lokal gastronomiczny nie był w stanie utrzymać się w aktualnej sytuacji na rynku i z końcem października rozwiązana została umowa najmu – mówił wtedy Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Okazuje się, że znaleziono już kolejną osobę, która jest chętna na wynajem budynku. Umowę z nowym najemcą podpisano 21 listopada. Miasto już wcześniej zdecydowało jednak, że zanim obiekt zostanie ponownie otwarty, należy zrobić remont. Do tej pory naprawione zostały już m.in. ściany fundamentowe i kolumnady, a teraz nadeszła pora na dach. Prace mają zająć jeszcze trochę czasu, dlatego otwarcie karczmy na nowo, planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

Austeria przez lata przyciągała gości nie tylko serwowanymi daniami, ale także niepowtarzalną lokalizacją, wystrojem i historią. Budynek jest klasycznym przykładem staropolskiej karczmy. Dzięki odwiedzeniu lokalu, możemy niemalże przenieść się w przeszłość i poczuć klimat XVIII-wiecznej biesiady.

,,Niewątpliwie sławkowska Austeria jest najpiękniejszą spośród wszystkich zachowanych do dzisiejszych czasów. Jej usytuowanie i architektura dają najpełniejsze wyobrażenie o budownictwie i sztuce ciesielskiej w przedrozbiorowej Polsce” – przeczytać można w opisie karczmy.

Miasto wraz z burmistrzem Rafałem Adamczykiem, pokłada wielkie nadzieje w nowej ofercie restauracyjnej. Austeria ma wpisać się w potencjał turystyczny miasta, i obok niedawno utworzonego parku Doliny Białej Przemszy oraz Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej, przyciągać gości z różnych regionów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.