Wsparcie poza tarczami? Ministerstwo Finansów odpowiada

0
1637

Wprowadzane kolejne restrykcje związane z funkcjonowaniem poszczególnych branż skutkują olbrzymimi problemami z jakimi muszą mierzyć się przedsiębiorcy. Decyzje o lockdownie będą miały długofalowe skutki, których wielu działających na rynku gastronomicznym, hotelarskim, turystycznym czy branży wydarzeń może po prostu nie przetrwać.

Mirosław Bator, prezes Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej, zwrócił się z pytaniem o wsparcie do Ministerstwa Finansów. W swoim piśmie przedstawił już trudną sytuację branży turystycznej, która popada w ruinę z każdymi kolejnymi decyzjami ograniczającymi działalność. Kluczową kwestią było pytanie o narzędzia jakimi rząd będzie wspierał przedsiębiorców.

Odpowiedzi udzielił Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, który w obszernej wiadomości wylicza możliwości, z których mogą skorzystać podatnicy. Wczytując się w list można zauważyć, że są to głównie formy pomocy, które odkładają w czasie zobowiązania podatkowe. Większość z nich jest także uzależniona od indywidualnej decyzji urzędnika, a więc nie jest pewnym narzędziem, z którego mogą skorzystać firmy.

Wymienionych form pomocy jest wiele, warto przeczytać dokument z uwagą i spróbować wnioskować o poszczególne rozwiązania w swoim urzędzie, choć tu niestety nikt nie daje gwarancji przychylnej odpowiedzi. Co prawda Jan Sarnowski twierdzi, że do urzędów trafiły stosowne rekomendacje, by wnioski rozpatrywać w sposób przychylny przedsiębiorcom.

Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
„Ministerstwo Finansów zwróciło się do organów Krajowej Administracji Skarbowej z zaleceniem każdorazowego wnikliwego rozważenia możliwości zastosowania powyższych ulg w spłacie zobowiązań w indywidualnych sprawach w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym oraz priorytetowego traktowania takich spraw.

Wskazane ulgi w spłacie podatków stanowią zatem formę pomocy, która może być istotnym wsparciem dla części przedsiębiorców przeżywających trudności w skutek pandemii COVID-19.”

Odpowiedz MF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.