Rząd bierze pod uwagę wprowadzenie stanu nadzwyczajnego

0
1540

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział w niedzielę wieczorem, że w związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19 pod uwagę są brane różne scenariusze, w tym wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. To już kolejna wypowiedź przedstawiciela rządu sugerująca, że taki scenariusz jest coraz bliżej.

Polityk PSL Piotr Zgorzelski mówił z kolei w TVP Info o tym, że przygotowali dla rządu wiele propozycji związanych z obecną sytuacją. Wśród nich jest także wprowadzenie stanu nadzwyczajnego.

Piotr Zgorzelski, PSL
„To nie jest propozycja przeciwko rządowi, to propozycja, aby rząd uratował resztę swojej reputacji, bo dzisiaj wydaje rozporządzenia niezgodne z prawem, które są za chwilę obalane w sądach.”

W rozmowie brał udział wiceminister Waldemar Buda, który oczywiście uzasadnił decyzje rządowe od skali rozwoju epidemii i wzrostu zakażeń w najbliższych dniach.

Waldemar Buda, Wiceminister funduszy i polityki regionalnej
„Jeżeli sytuacja będzie się dramatycznie powiększała, to i możliwość wprowadzenia stanu nadzwyczajnego jest brana pod uwagę. My reagujemy na sytuację, która się objawia w ramach epidemii i nie można wykluczyć żadnego scenariusza. Na pewno nie będziemy się wzbraniać przed taką decyzją, jeżeli ona będzie konieczna i będzie doradzana przez Radę Medyczną.”

Swój komentarz przedstawił także prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który stwierdził, że mierzymy się z przeciwnikiem, którego nie mieliśmy od 100 lat w Europie. Jednocześnie pochwalił działania rządu i stwierdził, że zarządzanie tą kryzysową sytuacją jest bardzo dobre.

Krzysztof Szczerski, kancelaria prezydenta
„Rozumiemy coraz lepiej jako obywatele, co to znaczy bezpieczeństwo zdrowotne, a takie może zapewnić tylko państwo, dlatego prezydent Andrzej Duda spotyka się ze wszystkimi służbami mundurowymi, które dzisiaj walczą o to bezpieczeństwo. Mierzymy się z trzecią falą pandemii, rzeczą, z którą od 100 lat nie mieliśmy do czynienia w Europie. My tę wielką falę wytrzymujemy, a wszystko wisi na konstrukcji polskiego państwa, na publicznej służbie zdrowia, służbach mundurowych, polskich lekarzach, wytrzymujemy ten ogromny napór dzięki dobremu zarządzaniu. Ja jestem pod wrażeniem, że to wszystko tak działa w sytuacji nieznanej od 100 lat.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.